Prihlásiť sa

Korupcia berie slušným ľuďom energiu, povedala v Primaciálnom paláci premiérka

,,Toto sme chceli?" Hneď niekoľkokrát zaznela táto otázka počas včerajšej diskusie tých, ktorí výrazným spôsobom zasiahli do spoločenského diania v novembri 1989. V Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca sa o tom, čo nasledovalo, porozprávali v rámci „Otvorenej minulosti 22", pretože presne toľko rokov uplynulo odvtedy, čo sa spustil proces konca socialistického režimu, vlády jednej – komunistickej - strany v bývalom Československu.

Ako prvá dostala priestor premiérka Iveta Radičová, ktorú po skončení jej prejavu prítomní vyprevadili s obrovským potleskom. Niektorí z nich, napríklad občiansky aktivista a publicista Pavol Demeš a mestský poslanec Ján Budaj, ho dokonca označili za štátnický v tom pravom slova zmysle.

,,Verili sme v spravodlivosť, slušnosť a etiku v politike," vrátila sa Radičová do obdobia na konci osemdesiatych rokov. Vybudovať inštitúcie bolo podľa nej ľahšie ako dosiahnuť ich fungovanie. Za aktuálny problém potom označila vymáhateľnosť práva, ,,nezvládnutá je korupcia". ,,Nevieme sa nadýchnuť," konštatovala.

,,Korupcia je tolerovaná, akceptuje sa ako morálna nenormalita," tvrdí Radičová, podľa ktorej narástla do obludných rozmerov. ,,Znižuje kvalitu života, trestá slušných ľudí, ktorým berie energiu. Ekonomickí gangstri ničia všetko pozitívne." Zdá sa jej, že ľudia v demokraciu veria, neveria ale politikom. ,,Bez dôvery pritom spoločnosť rozvíjať nemožno," je presvedčená. ,,Dôvera je o tom, že dnešný sľub platí aj zajtra. Samozrejmosťou by mala byť čestnosť a slušnosť." Dôveru – v štát a v druhých - navyše považuje za pilier každej demokracie.

,,Eurozóna nemala pripravený žiadny krízový scenár," dotkla sa aj tej. ,,Európska únia je ohrozená, ,,padá" jedna vláda za druhou, ľudia nedôverujú ich rozhodnutiam." Tí, ktorí sa snažia o nápravu, ,,padajú" podľa Radičovej ako prví. Za omyl považuje domnienku, že sa oslobodíme, keď prestaneme vnímať problémy iných.

Hneď po premiérke si vzal slovo mestský poslanec Ján Budaj. ,,Minulosť treba pomenovať pravdivo," konštatoval na úvod. Potom hovoril o tom, že ,,zneužívanie moci nemožno tolerovať". ,,Upadlo školstvo, v rozvale je zdravotníctvo, ekológia je na posmech," povedal. Obáva sa odchodu tých najschopnejších mladých ľudí z krajiny.

Budaj má pocit, že ,,slušný človek je v politike trpený len dočasne", čoho príkladom je podľa neho Iveta Radičová, ,,potom ho systém vypľuje, alebo zadusí". ,,Ani ju nič neochránilo pred odporcami ozdravenia spoločnosti a partokraciou," tvrdí. Na spoločnosť apeluje, aby nedala šancu ďalšiemu rozkrádaniu verejného majetku a korupcii. ,,Nemáme aktívne obyvateľstvo, ale máme šancu," verí. Pomenovávanie toho, čo je okolo nás, prelomí podľa neho nielen tabu, ale aj strach.

Hudobníkovi a občianskemu aktivistovi Antonovi Popovičovi sa zdá, že politici nesprávne pochopili svoje poslanie vo verejnej správe. ,,Systematicky vyraďujú občanov z rozhodovania, hovoria, že dostali dôveru a kontrolujú ich médiá, tak nech ich nevyrušujú." Z ich strany to podľa neho chce etické a férové konanie, pretože ,,demokracia je krehký, otvorený a zneužiteľný systém".

Kontakt: Lenka Dávidová  Vytvorené 16.11.2011
http://www.bakurier.sk/vismo/dokumenty2.asp?id_org=600618&id=6931

 

Last modified onnedeľa, 05 jún 2016 13:31

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Banner 468 x 60 px

Prešov