Prihlásiť sa

Kauza odposluchov má trhliny, bulvár mohol využiť len hlúposti celebrít

Britský bulvárny denník News of the World nemusel v kauze odpočúvania zneužiť štátny aparát, ako sa doteraz predpokladalo. Ako upozornil spravodajský server BBC, redaktori mohli využiť len vážne chyby v zabezpečení hlasových schránok, poťažmo benevolencia až hlúposti samotných odposlouchávaných ľudí. Mali však viacero metód, ako sa k cudzím citlivým dátam dostať bez spolupráce so štátnymi orgánmi.

korupciaBulvár využíval nedokonalosť v zabezpečení hlasových schránok. 

Metódy prelomenie zabezpečenie načrtol spravodajský server BBC. Ten okrem iného prišiel na vážnu nedokonalosť v zabezpečení hlasových schránok britských operátorov, ktoré umožňovali prístup z cudzieho telefónu aj bez toho, že by si jej užívateľ přenastavil predvolené (a všeobecne známe) prístupové heslo.

Bulvár tak mal veľmi ľahkú prácu. Stačilo si zistiť telefónne číslo danej celebrity, zavolať na službu operátora pre prístup k hlasovej schránke a skúsiť šťastie; zadať jedno zo všeobecne známych hesiel, ktoré má veľmi jednoduchý tvar v podobe štyroch rovnakých číslic alebo postupnosti 1234, píše BBC.

Napríklad britský operátor O2 však tvrdí, že systém zmenil už po prepuknutí prvej kauzy v roku 2006. Vtedy sa vyšetrovaním zistilo, že redaktori News of the World sa týmto spôsobom neoprávnene nabúrali do hlasových schránok 40 ľudí, upozornil server.

"Zákazníci si teraz musí svoje heslo prispôsobiť zo svojho telefónneho čísla. Ak tak neurobia, nemôžu vzdialene k svojej hlasovej schránke pristupovať," uviedli zástupcovia operátora. Rovnaký systém je pritom v ostatných krajinách úplne bežný, vrátane Českej republiky.

Spôsobov je viacero, navrch takmer rovnako jednoduchých

Okrem tohto najjednoduchšieho spôsobu sa ale bulvárnym redaktorom ponúka aj metóda zvaná Caller ID spoofing. Tá v skratke využíva nedokonalosti zabezpečenie sietí, či už mobilných operátorov či všeobecne akejkoľvek telekomunikačnej siete, kedy jednoduchý program umožňuje falšovať identitu volajúceho.

Postup rozoberá napríklad server CNET.com, ktorý za týmto účelom kontaktoval bezpečnostného experta Kevin Mitnick. Redaktor ho oslovil, aby mu predviedol, aké ľahké je dostať sa do cudzej hlasovej schránky. Mitnick dal povolenie a behom chvíle sa mohol presvedčiť, že sa Mitnick skutočne dostal k jeho dátam.

Laicky povedané je metóda založená na jednoduchom programe, ktorý zmení identifikáciu telefónu v sieti, a pre operátora sa tak tvári ako prístroj niekoho iného. Opäť teda stačí poznať telefónne číslo danej osoby, mať potrebné vybavenie a znalosti a obsah jeho hlasovej schránky je doslova na dosah.

Na túto metódu sú krátke aj opatrenia z predchádzajúceho prípadu. Ak totiž ľudia volajú do hlasovej schránky zo svojho telefónneho čísla, často ju nemajú chránenú žiadnym heslom. Keby však chceli, musí si nastavenia sami zmeniť. A to podľa skúseností operátorov urobí len mizivá časť z nich, píše CNET.

Škandál vyvoláva v Británii množstvo otázok

Či už redaktori použili k odpočúvaniu akúkoľvek metódu, svojím počínaním vyvolali vášnivé diskusie tiež okolo štandardného procesu odpočúvanie. Ten využívajú britskej tajnej služby av obmedzenom meradle aj Scotland Yard. Objavili sa totiž tiež indície, že novinári okolo mediálneho magnáta Ruperta Murdocha podplácali políciu, aby im obstarávala lokalizačné dáta daných telefónov.

Jeden z účastníkov kauzy odpočúvania nedeľníka News of the World, editor Sean Hoare, totiž podľa BBC policajtom vypovedal, že takáto dáta sa dajú ľahko zaobstarať za zhruba 300 libier, v prepočte približne 8 500 korún.

Rad popredných štátnikov preto poukazuje na nedokonalosti v konaniach, ktoré rozhodujú o monitorovaní daného mobilného telefónu. Pravidelné audity napríklad odhalili, že v desiatich percentách prípadov bola povolenie na odpočúvaniu vydaná v rozpore s pravidlami, píše BBC s odvolaním sa na komisára Paula Kennedyho.

Škandál s odpočúvanie

Prehľad hlavných udalostí v kauze odpočúvanie mobilných telefónov britským bulvárnym nedeľník News of the World (Now):

2006

8. augusta - Zatknutý novinár Clive Goodman a súkromný detektív Glenn Mulcaire. Boli obvinení z odpočúvanie kráľovskej rodiny.

2007

26. januára - Goodman odsúdený na štyri mesiace do väzenia, Mulcaire na pol roka. Andy Coulson odstúpil z pozície šéfredaktora.

31. mája - Šéf konzervatívnej opozície David Cameron ponúkol Coulson post mediálneho poradcu svojej strany.

2011

21. januára - Aféra sa opäť vynorila na povrch, Coulson odstúpil z pozície šéfa komunikácie premiéra Camerona.

5. apríla - Polícia zatkla bývalého šéfredaktora Now Iana Edmondson a šéfa reportérov Nevillea Thurlbecka. Boli prepustení na kauciu. Nedeľník sa ospravedlnil a ponúkol niektorým postihnutým kompenzácie.

4. júla - Vyšlo najavo, že Mulcaire odpočúval hlasovú schránku trinásťročnej Milly Dowlerové unesenej v roku 2002.

5. júla - Vychádza najavo, že špehovanie boli nielen politici a celebrity, ale aj pozostalí po obetiach teroristických útokov či maloleté obete zločinov.

6. júla - Vyšlo najavo, že odpočúvanie boli zrejme aj telefóny rodín britských vojakov padlých v Iraku av Afganistane.

7. júla - Mediálne impérium Ruperta Murdocha oznámilo, že Now po 168 rokoch končí.

8. júla - Polícia zatkla Coulson, vyšetrovaného kvôli odpočúvaniu v Now.

Zdroj: ČTK

 

Last modified onnedeľa, 05 jún 2016 13:31

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Banner 468 x 60 px

Prešov