Profil súčasného podvodníka: dôveryhodný muž z vedenia firmy – napr. riaditeľ
- Written by Lubo
- Published in Občiansky pohľad
- 0 comments
Profil súčasného podvodníka: dôveryhodný muž z vedenia firmy – napr. riaditeľ
Ako vyzerá typický podvodník dnešného sveta? Najčastejšie je ním muž vo veku 36 až 45 päť rokov. Je zamestnanec, nosí biely golier - šál, pôsobí vo firme cez 10 rokov a teší sa veľkej dôvere. Tohtoročná analýza 348 podvodov a defraudácia v 69 krajín sveta vrátane Slovenska priniesla aj ďalšie prekvapivá zistenia.
Firmy a inštitúcie o podvodu radšej mlčia, chcú si navonok udržať glanc a povesť dôveryhodnej spoločnosti.
Inkubátorov celosvetových defraudantov sú hlavne finančné oddelenie, u nás sa podvádza väčšinou v oddeleniach predaja a nákupu. Zarážajúce je, že pribúda páchateľov, ktorí pracujú na vrcholových postoch, napríklad aj riaditelia.
"Podobnú medzinárodnej analýzu odhalených podvodov sme vykonávali v roku 2007. Percento prípadov, na ktorých sa podieľali generálni riaditelia stúpol počas štyroch rokov z 11 na 26 percent," upozorňuje na závažné zistenie Maroš Holodnák z oddelenia forenzného vyšetrovania spoločnosti KPMG.
Väčšina podvodníkov sa teší dôvere firmy
Podvody a defraudácia peňazí dokážu páchatelia veľmi dlho tajiť, pretože sa väčšinou tešia vo firme veľkej dôvere. "Od začiatku podvodného konania do okamihu jeho odhalenia uplynú v priemere tri roky," Typický podvodník pritom nikdy nepracuje sám, v 61 percentách prípadov má k ruke komplica. "Najčastejšie sa jedná o dodávateľov a zákazníkov,".
Škody, ktoré defraudanti stihli v prešetrovaných prípadoch napáchať, dosiahli podľa odhadov viac ako 300 miliónov dolárov.
Kto pácha vo firmách podvody (podiel na prešetrovaných prípadoch v %) 2011 – 2007
- Čleň vyššieho manažmentu 35 49
- Generálny riaditeľ 26 11
- Čleň štatutárneho orgánu 18 11
- Zamestnanec na nižšej ako manažérske pozície 18 14
- Zdroj: Celosvetová analýza medzinárodnej poradenskej spoločnosti KPMG, 2011
Profil súčasného podvodníka
Prieskum sa snažil vytvoriť profil súčasného podvodníka. Výsledok bol prekvapivý. Okrem dôveryhodnosti majú páchatelia aj ďalšie osobnostné a profesijné rysy, ktoré by mohli byt varovným znamením. "Spravidla nestojí o povýšenie a nemajú na to rozumné vysvetlenie. Zriedkakedy si tiež berú dovolenku a doklady či záznamy predkladajú len na požiadanie," približuje problematiku forenzný expert.
Ich životný štýl je pritom v nepomere k ich platu. A často sa o nich začnú šíriť zvesti, že sú šikanovaný ak sa niekto zaujíma o ich finančné doklady ktoré majú na starosti a pôsobia trochu aj martýri ľudia ktorý sa radi ukazujú na verejnosti. Defraudanti z radov šéfov sa obklopujú svojimi obľúbencami alebo ľuďmi, ktorí im málokedy odporujú. Niektorých zamestnancov riadia príliš detailne, iných si naopak držia od tela. Prijímajú pozornosti, ktoré sú neprimerané alebo v priamom rozpore s firemnými pravidlami.
Varovná znamení firmy nevnímajú, úrady už vôbec nie.
Táto varovná znamenie ale v prevažnej väčšine firiem zostávajú bez povšimnutia. "Fakt, že odhaliť podvod trvalo u viac ako polovice prípadov dlhšie ako tri roky, naznačuje, že spoločnosti nemajú dostatočné kontrolné mechanizmy,"
Ako dodávame, zodpovednosť za ekonomické toky vo firme sa presunula na konkrétneho jednotlivca, čo v kombinácii s všeobecným prehliadaním varovných signálov vytvára dokonalé prostredie k páchaniu podvodov. "V tomto roku tak dramaticky vzrástol podiel zneužitia interných kontrolných mechanizmov, a to zo 49 percent v roku 2007 na 74 percent."
Obísť interné obranné mechanizmy firmy dokážu podľa štúdie najmä vedúci pracovníci firiem, čo im v kombinácii s dôverou, ktoré sa vo firme tešia, vytvára dokonalé podmienky pre spáchanie podvodu.
Zverejnené sú len niektoré prípady
Firmy o podvodu ale radšej mlčia, chcú si navonok udržať glanc a povesť dôveryhodnéj spoločnosti. Podvodné konanie spravidla zverejňujú len vtedy, keď im to ukladá zákon, alebo keď je strata tak vysoká, že ju nemožno utajiť.
Celosvetová analýza ukázala, že iba 23 percent zistených podvodov bolo oznámené verejne a 46 percent vo vnútri organizácie. V strednej a východnej Európe je situácia ešte horšia, zverejnené bolo iba 11 percent podvodov a zhruba v 30 percentách prípadov o nich boli informovaní aspoň zamestnanci.
A ako boli páchatelia za svoje podvody postihnutí? Zistenie je tiež šokujúce. V 33 percentách prípadov sa podvedenej spoločnosti rozhodli len pre disciplinárne opatrenia a len v 24 percentách podvodov museli páchatelia rezignovať na svoju funkciu až firmy odísť. Avšak právne kroky firma podnikla iba v 17 percentách prípadov a civilné náhrada škody nasledovala iba v dvoch percentách.
Ďakujeme všetkým aktívnym občanom a zamestnancom aj mesta Prešov ktorý postupne odhaľujú kauzy síce len o jednom školskom úrade a niekoľkých školách v Prešove, no jedná sa o kauzy za ktoré by sa nemusel hanbiť hociktorý profesionálny podvodník.