Prihlásiť sa

V internetovom Centrálnom registri zmlúv sa spätne zmenili zmluvy

V Centrálnom registri zmlúv, v ktorom musia povinne zverejňovať svoje zmluvy okrem iného ministerstvá, iné ústredné orgány štátnej správy a nimi zriadené organizácie, prichádza k spätnej zmene zverejnených zmlúv a to navyše bez viditeľného upozornenia. 

 

Tvrdí to Aliancia Fair-play, ktorá dnes na viaceré takéto prípady upozornila. 

 

Cieľom Centrálneho registra zmlúv prevádzkovaného Úradom vlády SR a celkovej legislatívy povinného zverejňovania zmlúv na Internete bolo zvýšiť transparentnosť štátnej správy a samospráv. 

 

Aliancia Fair-play v spolupráci s Transparency International ešte na konci roka 2011 spustila projekt OtvoreneZmluvy.sk, do ktorého automaticky kopíruje zverejnené zmluvy z Centrálneho registra zmlúv, CRZ, a umožňuje ich napríklad verejnosti komentovať. 

 V CRZ je v súčasnosti viac ako 368 tisíc zmlúv. Podľa svojho dnešného oznámenia ale Aliancia Fair-play, AFP, zistila, že takmer 40 tisíc zmlúv sa v CRZ už nenachádza pod interným ID, pod ktorým sa tam nachádzali v minulosti. To by mohlo signalizovať uskutočnenie zmien so zverejnenými zmluvami. 

 Aliancia preto manuálne preverila 40 z týchto zmlúv. V 37 prípadoch našla buď pôvodné zmluvy bez akejkoľvek zmeny len pod iným ID alebo ich našla v novej verzii, v ktorej bolo vyčiernených menej údajov ako pôvodne. "Vysvetlením by mohla byť snaha napraviť neodôvodnené zatajenie údajov," uvádza AFP vo svojom oznámení. 

 V jednom prípade našla AFP ale zmenu aj v samotnom znení zmluvy a zároveň zmenu v dátumoch zverejnenia a účinnosti, v ďalšom prípade našla zmenu v dátumoch zverejnenia a účinnosti a v jednom prípade zmizol z CRZ dodatok k jednej zo zmlúv. 

 Zmeny Aliancia podľa informácií Pavla Lacka pre server DSL.sk zistila pri februárovom porovnávaní CRZ s vlastnou kópiou databázy predtým zverejnených zmlúv. 

 Zmeny v dátumoch zverejnenia a účinnosti boli v oboch prípadoch posunom dopredu a tieto zmeny tak priamo nedokazujú antidatovanie zmlúv. V tomto prípade zákazky Železníc SR boli v pôvodnej zmluve pri prvom zverejnení objektívne nesprávne dátumy, keď dátum dodania tovaru a služby uvedený v zmluve bol skorší ako bol dátum zverejnenia a účinnosti zmluvy v CRZ. 

 Tri prípady sú detailnejšie popísané v tomto článku Aliancie Fair-play. Aliancia zároveň zverejnila kompletný zoznam ID zmlúv, ktoré sa v CRZ už nenachádzajú. 

 V súčasnosti zisťujeme, prečo v troch uvedených prípadoch prišlo k zmenám v zverejnených zmluvách a ako ich povinné osoby vysvetľujú. 

 "Je obrovskou systémovou dierou, že evidencia opráv (ani dobre myslených) nie je zverejňovaná. Pokladali by sme za vhodné, keby v takých prípadoch bolo povinné pripojiť (a zverejniť) aj informáciu, prečo bola urobená oprava," uvádza Aliancia Fair-play. Zmeny ako v týchto troch prípadoch môžu podľa AFP kryť nezákonné narábanie s verejnými financiami alebo dokonca trestnú činnosť.  

Last modified onnedeľa, 05 jún 2016 13:32

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Banner 468 x 60 px

Prešov