Prihlásiť sa

Úrad boja proti korupcii Prezídia Policajného zboru

Podoby korupcie

 

Už sme si zvykli, že dávať úplatky sa považuje za určitý stereotyp, považujeme to za samozrejmé, vytvorili sme si z korupcie národnú tradíciu. Čo je teda korupcia a aké sú jej podoby? Úplatok, všimné, odmena, klientelizmus (zvýhodňovanie známych), nepotizmus (zvýhodňovanie príbuzných), urýchľovač, provízia, nepovolený lobizmus, tunelovanie, obálka, pozornosť – to sú asi najznámejšie z jej podôb.

 

Existuje mnoho definícií korupcie, najjednoduchšia z nich hovorí, že korupcia je zneužitie moci nad cudzím, zvereným majetkom, či právami s cieľom získania osobných, súkromných výhod (nielen pre seba, ale aj pre príbuzných, či známych). Hneď na úvod – korupcia je zakázaná a ak sa v konaní pred súdom preukáže, nasleduje trest.

Dar versus úplatok
Úplatkom sa rozumie akákoľvek neoprávnená výhoda obvykle vyčísliteľná v peniazoch a hoci za úplatok sa môže považovať aj finančne nevýznamná čiastka, pri predmetoch symbolického darčekového charakteru sa spravidla netreba báť. Ak bol niekto v nemocnici spokojný s úrovňou služieb a pri odchode daruje kyticu či bonboniéru ošetrujúcemu personálu, nemusí sa báť trestného stíhania. Horšie je to však už s kupovaním drobností či „fliaš“ pre pracovníkov orgánov verejnej moci. Tu nie je tolerované ani poskytovanie darčekov a protislužieb nepatrnej hodnoty.

Nie je ťažké odlíšiť úplatok od nezištného obdarovania svojich blízkych a priateľov, komplikovanejšie je odlíšenie hranice medzi darom a úplatkom „mimo sféry“ bežného obdarúvania sa medzi blízkymi.


Trestné činy korupcie
Korupcia je širší pojem ako pojem úplatkárstvo. Ukrývajú sa ním trestné činy prijímania úplatku, podplácania, nepriameho úplatkárstva a niekedy aj zneužívania právomoci verejného činiteľa. Môže ísť aj o akékoľvek iné správanie osôb (voči osobám), ktorým sú zverené kompetencie vo verejnom alebo súkromnom sektore, ktoré odporuje povinnostiam vyplývajúcim z ich postavenia a smeruje k získaniu nenáležitých výhod. Ide o také správanie sa, výsledkom ktorého je na jednej strane „spokojnosť“ nad poskytnutím neoprávnenej výhody a na strane druhej poškodzovanie verejných záujmov a verejnosti, teda „nespokojnosť“ ostatných. Niekde uprostred stojí obálka s patričným obnosom, dovolenka, auto, či iná nenáležitá výhoda. Správanie sa jednej strany (tej, ktorá úplatok poskytuje), ako aj druhej strany (tej, ktorá úplatok prijíma) je v rozpore so zákonmi, a je teda trestnoprávne postihnuteľné.

Prijímanie úplatkuPodplácanieNepriama korupciaNeoznámenie...

Zdroj: riaditeľ úradu: plk. Ing. Peter Kovařík, e-mail adresa: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Last modified onnedeľa, 05 jún 2016 13:32

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Banner 468 x 60 px

Prešov