Prihlásiť sa

Korupcia v zdravotníctve, strácajú sa miliardy!

Ročné náklady na zdravotnú starostlivosť v Európskej únii predstavujú približne bilión eur. Približne 56 miliárd eur sa ročne stráca vďaka podvodom a korupcii v zdravotníctve.

Podľa údajov Európskej siete pre podvody a korupciu v zdravotníctve (EHFCN) je nevyhnutné, aby sa straty v zdravotníctve z dôvodov podvodov a korupcie znížili a vrátili tam, kam majú ísť – do zdravotnej starostlivosti. Členmi tejto neziskovej organizácie, ktorá je jedinou európskou organizáciou bojujúcou proti podvodom a korupcii v európskom zdravotníctve, sú vyspelé západoeurópske krajiny, spolu s Českou republikou a Slovinskom. Slovensko je mimo!

Pokiaľ sa stretnete s korupciou v zdravotníctve, nahláste ju na email ministerstva zdravotníctva: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Podľa Barometra korupcie na Slovensku v roku 2010 pritom až štvrtina opýtaných (najviac) uviedla, že dotyčný, alebo členovia jeho domácnosti poskytli za uplynulých dvanásť mesiacov úplatok (v ľubovoľnej forme v zdravotníckom zariadení).

Keď robíme prieskumy o tom, ktorý sektor je podľa ľudí najviac zasiahnutý korupciou, tak najčastejšie spomínajú ako prvé zdravotníctvo. Je to pravdepodobne ovplyvnené tým, že skoro každý navštevuje aspoň raz za dva roky nejaké zdravotnícke zariadenie, zatiaľ čo menej ľudí má skúsenosti so súdmi, s úradníkmi, s verejným obstarávaním," povedal v rozhovore pre Euractiv.sk riaditeľ Transparency International Gabriel Šípoš: „V celom zdravotníctve je to nastavené tak, že sú tam slabé motivácie brániť sa neefektívnemu narábaniu s peniazmi a tiež brániť sa jasnej korupcii, keď neviem, či na niečo mám alebo nemám právo."

Šípoš pritom naráža aj na narábanie nemocníc s peniazmi: „Obstarávanie je dosť veľký problém. Keď som sa pozeral na to, ako sa obstaráva, tak veľmi často súťaží jedna alebo dve firmy. Z časti to môže byť spôsobené tým, že niektoré tovary a služby sú relatívne špecifické v zdravotníctve a nie je tam veľká konkurencia v ponuke. Môže to však naznačovať aj to, že je tam malý priestor a poskytovatelia sa môžu ľahko dohodnúť a zákazky dávať za úplatok alebo z nejakej priazne." Za najväčší problém považuje neinformovanosť, resp. informačnú nerovnosť medzi lekármi a pacientmi.

V roku 2009 vnímalo podľa agentúry Focus až 57 % respondentov zdravotníctvo ako korupciou najviac postihnutý sektor.

Korupcia na Slovensku prekvitá! Sme hanbou EÚ!

Ako zabrániť korupcii v zdravotníctve

Organizácia Európska sieť pre podvody a korupciu v zdravotníctve (EHFCN) vyzýva k boju proti korupcii v zdravotníctve! Jej rady:

Ak zabezpečujete zdravotnú starostlivosť:
•odmietnite platiť alebo prijímať úplatky a dary,
•nulová tolerancia voči korupcii v praxi,
•oznámenie prípadov korupcie.

Ak ste pacient:
•odmietnite platiť alebo prijímať úplatky a dary,
•neposkytujte osobné údaje niekomu, koho nepoznáte – vrátane informácii po sociálnom poistení,
•lekársku pomoc vyhľadávajte len cez svojho lekára, nemocnicu alebo kliniku. Najlepšie vám poradia špecializované zariadenia,
•pred nákupom rôznych „všeliekov" a „zázrakov" na internete sa poraďte so svojim lekárom,
•ak máte podozrenie z podvodu v oblasti zdravotníctva, oznámte to,
•požadujte transparentné informácie týkajúce sa zdravotníckej starostlivosti, jej financovania a pod.

Ak ste dodávateľ
•uistite sa, že spoločnosti poskytujúce zdravotnú starostlivosť dodržiavajú medzinárodne osvedčené postupy, poskytovania služieb,
•prísne presadzujte protikorupčné opatrenia a využívanie nezávislých auditorov,
•presadzujte nulovú toleranciu voči korupcii v praxi,
•oznámte prípady korupcie. 

aktuality.sk

Last modified onnedeľa, 05 jún 2016 13:31

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Banner 468 x 60 px

Prešov