Prihlásiť sa

Šikanovanie na pracovisku sa nevyhýba ani slovenským školám

Šikanovanie na pracovisku sa nevyhýba ani slovenským školám

Stredoškolský pedagóg upozornil na podozrivé zmluvy, dostal výpoveď. Učiteľka sa zastala ponižovaných kolegýň, dvere materskej školy sa zatvorili aj jej. Problematika šikanovania na pracovisku, takzvaný mobbing a bossing, sa nevyhýba ani slovenskému školstvu.

Neprimeraný psychický tlak, pozývanie na koberček pre akúkoľvek maličkosť, ponižovanie pred kolegami.

Pedagóg Mário Micenko upozorňuje, že počet prípadov šikanovania na slovenských školách stúpa. "

Nájdu sa školy, kde zaviedli kamerové systémov bez súhlasu učiteľov či zákonných zástupcov žiakov.
Keď sa spýtali riaditeľa, prečo ich nainštaloval, povedal, pretože on sa tak rozhodol," opisuje jednu z praxí.

Učitelia sa stretávajú s nepreplácaním stravy, nefungujúcim sociálnym fondom, sú šikanovaní na základe vyjadrenia názoru.
Po konfrontačnej udalosti sa môže na hodine zrazu objaviť nadriadený na hospitácii (sledovaní vyučovacej hodiny, pozn. red.), hľadajú sa chyby v dokumentácii, zámienky na verejné ponižovanie v očiach kolektívu.

"Cieľom je zneistiť a znížiť sebavedomie na minimum, aby to učiteľ sám vzdal," povedal Micenko.
Často nepomáha ani Zákonník práce, ani odbory.

Aj mobbing sa vyvíja
"Obeť nemá priestor brániť sa poznámkam, ktoré znižujú jej osobnú česť. Ak sa ju nepodarí ´spacifikovať´, tlačí sa na rozviazanie pracovnej zmluvy," podotýka aj Marián Mesároš so Slovenského strediska pre ľudské práva.

Podľa jeho slov je mobbing (šikanovanie na pracovisku) a bossing (šikanovanie zo strany nadriadeného) ťažké oddeliť.

"Väčšinou to začne konfliktom s nadriadeným, postupuje to izoláciou od kolektívu a spochybňovaním práce," približuje. To, že je učiteľ šikanovaný, si najskôr nemusí ani všimnúť. Zamestnanec si môže myslieť, že na chyby, za ktoré chodí "na koberček", si môže sám.

Intenzita psychického tlaku však počas niekoľkých mesiacov môže neúmerne narásť a veci sú jasné.


Strach zabíja tvorivosť

"Znižuje sa sebadôvera, sebahodnotenie, znižuje sa pracovný výkon, množia sa ochorenia," podotýka v tejto súvislosti aj šéfka Slovenskej komory učiteľov Mária Barancová. Strach na pracovisku podľa nej vedie k tomu, že sa z kolektívu vytráca tvorivosť, láskavosť a schopnosť sa tešiť.

Na šikanu nie sú učitelia dostatočne pripravení
Upozornila zároveň, že zlé pracovné podmienky vplývajú aj na prácu učiteľa a vzdelávací proces. Navyše, učitelia si všímajú aj šikanovanie medzi žiakmi. Na to, aby šikanu u detí mohli riešiť, však podľa Barancovej musia byť sami v psychickej pohode.


Na koho sa obrátiť?

"Je to neznalosť, ako sa dá brániť, je to neznalosť, na koho sa obrátiť. Často to končí tak, že učiteľ je psychicky na dne," opisuje dôvody, prečo konanie tých, ktorí šikanujú na pracovisku, prechádza bez povšimnutia predseda Nových školských odborov Ľudovít Sebelédi.

Podľa jeho slov by pomohol samostatný antimobbingový zákon, zvýšený počet pedagógov v radách škôl či vyššia informovanosť. Pojmy šikany na pracovisku dnes slovenská legislatíva ale nepozná. Nepriamo ju rieši antidiskriminačný zákon, advokáti obetí si zvyknú pomáhať aj paragrafmi z Občianskeho zákonníka či trestného zákona.


"Je dôležitá aj odvaha ľudí. Aby sa tí, ktorí sú obeťami mobbingu, bránili. Keď sa súd nedozvie, že je niekto diskriminovaný, nemôže mu poskytnúť právnu ochranu," komentoval Tomáš Čitbaj z Kancelárie ochrancu verejných práv. Priznáva ale, že nie vždy sú sudcovia v rozhodnutiach ústretoví a súdne konania sa vyznačujú prieťahmi.


Zabezpečte si dôkazy

Martin Hudák zo združenia Otvorené ministerstvo v tejto súvislosti radí, ak sa deje na pracovisku niečo negatívne, treba sa snažiť nájsť dôkazy, ktoré hovoria v prospech obete. Pomôcť môže napríklad uchovaný výhražný alebo posmešný mail. "Keď sme terčom konania, kde je znižovaná naša dôstojnosť pred nejakými ľuďmi, nájdime svedkov, ktorí by nám mohli dosvedčiť pravdu," doplnil.

Mobbing a bossing je dnes trestným činom vo Francúzsku, v Austrálii majú učitelia aj pre tieto otázky vlastného ombudsmana. To, či posilnenie práva v tejto oblasti chystá Slovensko, sme sa pýtali rezortu školstva.


"Riešenie tejto problematiky nepatrí do kompetencie ministerstva školstva ani Štátnej školskej inšpekcie. Ide o pracovno-právny vzťah, ktorý sa musí riešiť na úrovni zamestnanec-zamestnávateľ, respektíve zriaďovateľ školy či inšpektorát práce," znie jeho stanovisko.

aktualne.atlas.sk Stanislava Harkotová

Web korupcia odporúča taktiež život na Prešovských školách. 

Last modified onnedeľa, 05 jún 2016 13:32

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Banner 468 x 60 px

Prešov