Prihlásiť sa

Politické strany nás podľa právnikov môžu spamovať

Slovenské politické strany podľa slovenskej legislatívy obťažovaním občanov emailovým spamom neporušujú slovenské zákony zakazujúce posielania spamu. 
 
K takémuto záveru pri posúdení slovenskej legislatívy prišli právnici občianskeho združenia EISi, ktorí stanovisko vypracovávali na žiadosť servera DSL.sk po aktuálnej spamovej kampani politickej strany Nová väčšina. 
 
Na Slovensku zasielanie nevyžiadaných emailov upravujú ustanovenia dvoch zákonov, zákona o reklame a zákona o elektronických komunikáciách. 
 
Podľa právnikov EISi sa ale na politický spam nevzťahujú, keďže politický spam nie je komerčnou aktivitou. 
 
"Čisto politické aktivity nie sú súčasťou tzv. hospodárskej súťaže. Ide o ustálený právny názor, ktorý napríklad chráni politické strany pred zodpovednosťou v rámci ustanovení o nekalej súťaži.
Z tohto dôvodu sa na politický spam neaplikujú ani "anti-spamované" ustanovenia zákona o reklame a zákona o elektronických komunikáciách. Zjednodušene povedané, politická agitácia sa považuje za nekomerčnú komunikáciu narozdiel od propagácie tovarov a služieb," uviedol pre DSL.sk Martin Husovec z EISi. 
 
Vo všeobecnosti tak agitačný spam politických strán zákony neporušuje a je len na úrovni etiky jednotlivých strán, či sa k takémuto konaniu uchýlia. Na Slovensku doteraz realizovali mohutné spamové kampane strany SaS a Nová väčšina, ktoré sa snažia osloviť aj mladšiu cieľovú skupinu voličov s penetráciou využívania Internetu na úrovni blížiacej sa sto percent. 
 
Občania nemusia byť ale úplne bezbranní. "Na druhej strane to však neznamená bezbrehú možnosť otravovať občanov politickým spamom. Za istých okolností môže zasielanie takýchto správ zasiahnuť do osobnostných práv fyzickej osoby. Taktiež sa v niektorých prípadoch môže fyzická osoba podľa zákona o ochrane osobných údajov domáhať určitých vysvetlení voči šíriteľovi politického spamu. Napríklad sa môže domáhať vysvetlenia odkiaľ boli získané jej osobné údaje alebo aké iné osobné údaje sú uchovávané," dopĺňa ďalej Husovec. 
 
Osobným údajom podľa právnikov môže byť totiž už emailová adresa, ktorá evidentne obsahuje meno a priezvisko občana, napríklad adresa v tvare meno.priezvisko@doména.sk. Ak tak bol spam zaslaný užívateľovi na takúto adresu, občan môže podľa paragrafu 20 zákona č. 428/2002 o ochrane osobných údajov požiadať odosielateľa spamu, napríklad emailom, o informácie o všetkých spracovávaných osobných údajoch, zdroji osobných údajov a stave ich spracúvania. 
 
Strana respektíve ňou poverený subjekt má povinnosť poskytnúť odpoveď bezplatne do 30 dní a splnenie si tejto povinnosti voči nezanedbateľnej časti ľudí, ktorých strana obťažovala spamom, tak môže pre stranu predstavovať výrazne väčšiu záťaž ako strana spôsobila svojim spamom občanom.
 DSL.sk, 11.12.2012 
Last modified onnedeľa, 05 jún 2016 16:35

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Banner 468 x 60 px

Prešov