Prihlásiť sa

Pravdepodobnosť, že máte šéfa psychopata, je vysoká. Otestujte ho

Pravdepodobnosť, že máte šéfa psychopata, je vysoká. Otestujte ho

Zdá sa vám, že máte bezcitného šéfa? Že tlaky, ktoré na vás vyvíja sú nepatričné a nedajú sa vydržať?

Podľa psychológa z Katedry psychológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského Martina Jakubeka nemusí ísť iba o zdanie.

Výskyt psychopatov a sociopatov na vysokých a dôležitých postoch je totiž približne dvojnásobne vyšší, ako je tomu na iných pozíciách alebo v bežných zamestnaniach. Otestujte teda, či ide aj o vášho nadriadeného


Keď sa povie psychopat, väčšina ľudí si predstaví maniaka so sekerou v ruke.

Nemusí to však byť úplne tak. Ako pripomína Jakubek, omnoho bežnejší a nebezpečnejší sú takzvaní normálni, úspešní psychopati. Niektorými psychológmi sú nazývaní aj „hadi v oblekoch".

 Ide o veľmi presné označenie, keďže psychopatov pravdepodobne odhalíte až po istom čase. K ich obrovským devízam totiž patrí okrem iného aj schopnosť vynikajúco sa pretvarovať," uviedol Jakubek. Celkovo ich je medzi nami okolo jedného až štyroch percent, viac je pritom mužov. Tí sú však aj na vysokých pracovných pozíciách omnoho početnejší.

Šikanovanie na pracovisku sa nevyhýba ani slovenským školám

Šéfovia s týmto typom porúch osobnosti sa podľa odborníkov vyznačujú niektorými z trojice takzvaných temných čŕt osobnosti. Sú nimi narcizmus, machiavelizmus a psychopatia. „Ich spoločným znakom je krutosť a bezcitnosť," dodal Jakubek. V praxi sa pritom prvý typ prejavuje najmä ako egoistický vyhľadávač pozornosti, druhý ako manipulátor a tretí ako bezohľadný človek idúci aj cez mŕtvoly.


Takéto črty osobnosti sa pritom prejavujú na dvoch úrovniach: klinickej a subklinickej. „Prvá znamená vážne problémy, ktoré si vyžadujú profesionálnu pomoc a druhá je zjemnená verzia. Práve tá je typická pre šéfov-tyranov. Subklinická porucha osobnosti totiž umožňuje jedincovi relatívne bežnú existenciu, no okolie výrazne trpí" vysvetlil Jakubek.


Poznávacie znaky psychopata a sociopata

Personalistka Silvia Korbašová z agentúry PERSEA pri výbere kandidátov do vysokých manažérskych postov posudzuje aj ich charakter a dokáže zachytiť varovné znaky signalizujúce problematickú osobnosť. Tu sú:

Chlad, niekedy dokonca nacvičené prejavy emócií
Impulzívne vyhľadávanie napätia a zábavy
Silný osobný šarm
Neľútostnosť až krutosť
Orientácia na krátkodobé odmeny
Parazitický životný štýl
Nezodpovednosť


Príklady z praxe

Za narcistu, teda arogantného žiarlivca silne zaľúbeného do seba samého, ktorý očakáva výnimočnú pozornosť a výnimočné zaobchádzanie, je považovaný napríklad Václav Klaus. Z hviezd svetového formátu je to zasa napríklad Paris Hilton.


Čo robiť, keď už ho vo firme máme

Ak už vo firme máme človeka s psychopatickou poruchou osobnosti, odborníci pripomínajú, že prežiť „v zdraví" môžeme len vtedy, ak si budeme stále pripomínať, že problém nie je v nás. „S takýmto človekom treba osobný kontakt obmedziť na minimum a dávať prednosť písomnej komunikácii," poradila Korbašová. Ideálne je podľa nej zbaviť sa ho, čo však nemusí byť jednoduché. Dokazujú to aj štatistiky inšpektorátu práce.

„Za minulý rok prišlo na inšpektorát práce 103 podaní, v ktorých zamestnanci poukazovali na diskrimináciu zo strany svojich nadriadených. Išlo napríklad o nevhodné a vulgárne správanie, nespravodlivosť pri hodnotení, pri riadení a kontrole pracovných činností a podobne. Ako opodstatnené sme však vyhodnotili iba malé percento z nich- 11 podaní," uviedla Slavěna Vorobelová z Národného inšpektorátu práce.


Keďže v takýchto prípadoch zvyčajne absentujú hmatateľné dôkazy, najčastejšie reálne nezostáva nič iné, len z firmy odísť. Ako totižto pripomína Korbašová, psychopata nemôžete zmeniť. „Môžete mu jedine nastaviť hranice, keďže sám ich necíti," uzavrela.


Možností ako riešiť šikanovanie zo strany psychopatického šéfa je málo. Dokazovanie je totiž zložité. Zdroj: www.berliner-akzente.de

Simona Blehová

Odporúčame:

www.korupcia.sk/images/sampledata/doklady/Ryba_smrdi_od_hlavy_cz_uputavka_360P.mp4

www.korupcia.sk/images/sampledata/doklady/ryba_smrdi_od_hlavy_360P.mp4





Last modified onnedeľa, 05 jún 2016 13:32

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Banner 468 x 60 px

Prešov