Prihlásiť sa

Paradoxy podnikania

Firmy prisaté na štátny rozpočet téma podnikateľské prostredie zaujímať nemusí a zvyšok v programoch strán veľa nenájde.

Keď v jednom slovenskom regióne pribudol závod za niekoľko desiatok miliónov eur, stal sa okamžite terčom kontrol úplne všetkých úradov, ktoré v širokom okolí existovali. Keďže uhol sklonu pracovníka k počítaču bol v poriadku a lampy mali ešte čisté, nepodarilo sa úradníkom nájsť nič, za čo ho pokutovať.

Mali smolu, pretože prevádzkový riaditeľ mal zvláštnu úchylku naštudovať si tisícky strán predpisov, ktoré treba dodržiavať. Pokojný však vydržal byť iba do chvíle, keď sa ho agilný úradník pri kontrole pascí na myši spýtal, či má v poriadku aj záznamy v denníku o vykonaných kontrolách lapačov na hlodavce.

Táto reálna príhoda dokumentuje vzťah štátu k podnikateľom celkom presne – podnikateľ je nepriateľ. Buď preto, že si chce nechať čo najväčšiu časť zisku a všetok ho nerozdá ľuďom, alebo je a priori podozrivý z podvodov.

Preto mu treba každé dva roky zmeniť pokladnicu alebo pridať ďalší nový výkaz pre nejaký úrad. Jediné podnikateľské subjekty, ktoré nepodliehajú poriadnej kontrole hospodárenia, sú politické strany. Často ich totiž manipuluje nejaký sponzor – či už širokospektrálni stavbári, pivo- alebo liehovarníci, energobiznis či zbrojári.

Biznismenov prisatých na štátny rozpočet však volebné programy venované podnikateľskému prostrediu až tak netrápia. A tí ostatní tam toho zasa tak veľa nenájdu. Mnohí chcú zatepľovacie programy, ale kam to vedie, dokázal už Fico - krízu s nimi neporazíte. Všetci chcú stimuly do regiónov s vysokou nezamestnanosťou, ale nikto poriadne nerieši zabezpečenie potrebnej kvalifikácie pracovnej sily, ktorá by tam robila.

Predsa len sa však v programoch nájdu aj dobré veci. A hoci jeden úradník určený na boj s byrokraciou veľa nezmôže, už len nápad zriadiť takúto funkciu je zaujímavý. Za povšimnutie stojí aj zverenie dlhodobo nezamestnaných do rúk neštátnych firiem pre služby zamestnanosti alebo licencie pre živnostníkov, ktoré by zjednodušili platenie daní a odvodov.

Zlou správou pre podnikateľov je, že minimálnu mzdu chcú ponechať všetci okrem SaS a odborári sa tiež asi dočkajú podpory. Karty navyše bude zrejme rozdávať ich zmluvný partner Smer. K postaveniu odborárov sa navyše nie celkom jednoznačne vyjadruje KDH a Most­Híd sa k tejto téme radšej takticky vyjadrí až po voľbách. Dvierka na programový prienik sú tak otvorené...

Z dlhodobého hľadiska je pritom zlepšovanie podnikateľského prostredia aj tak len predvolebná fráza, ktorá sa väčšinou rozplynie vo výhovorkách na koaličného partnera. Nech už bude vláda akákoľvek, všetci by si mali uvedomiť, že pre koho je nepriateľom podnikateľ, zamestnávajúci ľudí, pre toho sú nepriateľom aj jeho zamestnanci.

piatok 24. 2. 2012 Ivo Trávniček

 

Last modified onnedeľa, 05 jún 2016 13:32

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Banner 468 x 60 px

Prešov