Prihlásiť sa

Na policajnej akadémii prijímali za úplatky

Na policajnej akadémii prijímali za úplatky ? 

Rektor Krajník mal falšovať prijímacie pohovory. Český politik Rytíř získal titul nezákonne.

BRATISLAVA. Celkom 29 uchádzačov o štúdium na Akadémii Policajného zboru (APZ) v Bratislave bolo v tomto roku prijatých na túto vysokú školu vďaka manipulácii. Ide zhruba o štvrtinu ľudí prijatých v tomto roku.

Vyplýva to zo zistení policajných vyšetrovateľov, ktoré dnes prezentoval médiám minister vnútra Robert Kaliňák (Smer). Minimálne v dvoch prípadoch sa už polícii podarilo dokázať úplatok v celkovej sume päťtisíc eur.

 Polícia obvinila z prečinu zneužívania právomocí verejného činiteľa troch ľudí z Akadémie Policajného zboru, medzi nimi aj rektora Václava Krajníka. Údajne manipulovali s prijímacími pohovormi. V piatok 29. júna prebehla na Akadémii PZ akcia s krycím názvom Mahony. Obvinený je aj kvestor Igor Schnorrer a pracovník akadémie Pavol K.

Rektor je navyše obvinený aj z prijatia úplatku a tiež z prečinu porušovania cudzích práv, keď podľa polície došlo k nezákonnému udeleniu titulu PhD.

Obvinení sú stíhaní na slobode, dvaja, okrem kvestora, sa priznali.

Zoberú študentov pod čiarou

Polícia so zásahom v rámci akcie počkala na vyhodnotenie výsledkov, ale zároveň konala pred úradným prijatím jednotlivých uchádzačov. Takýto postup umožní riadne prijatým uchádzačom, aby na štúdium v septembri mohli nastúpiť.

Ako bude APZ postupovať v súvislosti s voľnými miestami, dnes minister nevedel spresniť. Predpokladá však, že to umožní prijať 29 uchádzačov, ktorí sa umiestnili pod čiarou 120 prijatých študentov.

Generálny riaditeľ Sekcie kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra Boris Beňa pripustil, že sa polícia môže pokúsiť preveriť aj uchádzačov prijatých v predchádzajúcich rokoch.

"Vzhľadom na odstup času, otvorene hovorím, že to bude pomerne ťažké, ale pokiaľ budeme mať akékoľvek informácie, možno aj z vyšetrovania tohto prípadu, ktoré by smerovali k tomu, že boli zmanipulované aj predchádzajúce prijímacie skúšky, tak sa na to určite zameriame," konštatoval.

Český politik Rytíř získal titul nezákonne

Český politik Jan Rytíř získal doktorandský titul na Akadémii Policajného zboru v Bratislave nezákonne.

"Obhajoba práce bola vykonaná bez prítomnosti dvoch oponentov a doktorand získal titul PhD., aj keď neboli splnené zákonom stanovené podmienky," vyhlásil Kaliňák.

Ako uviedol, pri obhajobe Rytířovej dizertačnej práce bola zreteľné ovplyvňovaná skúšobná komisia.

Rektor akadémie Václav K. napriek vedomosti, že na obhajobe nie je prítomný oponent a tým pádom nie sú splnené podmienky obhajoby, rozhodol o vytvorení fiktívneho stavu, že tieto podmienky splnené sú.

"Dnes, po ukončení všetkých úkonov, bolo vznesené obvinenie rektorovi univerzity Václavovi K. za prečin poškodzovania cudzích práv," povedal Kaliňák. Inšpekcia rezortu vnútra si posvieti aj na ďalšie podozrivé tituly. Minister však očakáva aktivitu aj od orgánov školy.

"My máme pomerne obmedzené možnosti konania, keďže ide o vysokú školu so všetkým, čo k tomu patrí vrátane Akademického senátu, ktorý menuje a odvoláva samotného rektora," poznamenal Kaliňák.

Ako dodal, rezort už spracoval návrh na prepustenie rektora Akadémie Policajného zboru, keďže má služobný pomer v policajnom zbore.

Minister Kaliňák sa na tlačovej besede vrátil aj k akcii, ktorá sa uskutočnila na akadémii v stredu 27. júna, keď príslušníci Úradu boja proti korupcii robili raziu v kancelárii kvestora. Mali totiž podozrenie na porušovanie práv pri hospodárení s eurofondmi.

"Ešte tam prebiehajú vyšetrovacie úkony," povedal minister s tým, že zatiaľ nechce tento prípad hlbšie rozoberať.

Podozrení voči policajnému rektorovi pribúda

Obvinený rektor Václav Krajník už nevedie policajnú akadémiu.

BRATISLAVA. Václav Krajník skončil vo funkcii rektora Akadémie Policajného zboru SR po obvinení z falšovania prijímačiek a brania úplatkov.

Policajti Krajníka zatkli v piatok v rámci akcie Mahoney. Po vznesení obvinenia ho prepustili. Včera už v škole nebol, zastupuje ho prorektor Ľuboš Wäldl.

Minister vnútra Robert Kaliňák oznámil, že už má pripravený návrh na prepustenie Krajníka zo služobného pomeru. „Spreneveril sa prísahe, ktorú skladal."

Peniaze za prijímačky

Návrh na odvolanie z funkcie rektora musí ešte predložiť akademický senát, ktorý podľa jeho predsedu Jozefa Haládika zasadne v najbližších dňoch.

Krajník včera telefón nezdvíhal. Inšpekcia rezortu vnútra ho obvinila, že pri júnových prijímačkách zamenil 29 hárkov so správnymi odpoveďami. V dvoch prípadoch údajne zobral úplatok po päťtisíc eur. Uchádzačov so zamenenými testami zo štúdia vyradia.

Z trestného činu porušovania cudzích práv Krajníka obvinili za falšovanie pri obhajobe českého politika Jana Rytířa. Na dokumentoch z decembra 2010 je sfalšovaný podpis bývalého šéfa vyšetrovateľov Jaroslava Ivora ako jedného z oponentov. Na prípad upozornil denník SME.

Rektor sa podľa ministra Kaliňáka k všetkému priznal. Spolu s Krajníkom je obvinený aj kvestor Igor Schnorrer a jeden pracovník akadémie. Úrad boja proti korupcii v policajnej škole zároveň vyšetruje nehospodárne nakladanie s peniazmi EÚ.

V rozpore s komisiou

Na inšpekciu sa teraz rozhodol obrátiť Radoslav Michalica, expert na zneškodňovanie výbušnín, ktorý v decembri 2010 u Krajníka neobhájil dizertačnú prácu.

Zo siedmich členov komisie pritom hlasovali štyria v jeho prospech. Proti boli iba dvaja, jeden hlas bol údajne neplatný. Konštatuje to zápisnica.

Krajník po neverejnom hlasovaní Michalicovi oznámil, že neuspel. „Chcem, aby inšpekcia preverila zákonnosť priebehu a výsledku obhajoby mojej dizertačnej práce," hovorí Michalica. Dodal, že prácu na obhajobu odporučili všetci traja oponenti.

Minister pripustil aj preverovanie podozrivých titulov z minulosti vrátane kauzy českého politika Víta Bártu a jeho brata. Obaja tituly u Krajníka získali s prácami, ktoré boli sčasti odpísané z učebníc ich školiteľa Jiřího Strausa.

Kaliňákov tajomník

Titul PhD. na akadémii tento rok dostal Kaliňákov štátny tajomník Marián Saloň zo Smeru. Doktorandské štúdium v odbore ochrana osôb a majetku ukončil ako absolvent Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, kde získal inžiniersky titul v odbore ekonomika a právne služby.

Podľa stanoviska ministerstva taký postup bol možný, keďže išlo o príbuzné študijné odbory.

Ako uznávaného odborníka zo zahraničia Krajníka vlani zobrali na plzenskú univerzitu, ktorá predtým tiež čelila škandálu s udeľovaním titulov. Ku Krajníkovým obvineniam sa včera v škole nevedel nikto vyjadriť.

denník SME-sk-03-07-2012

 

Last modified onnedeľa, 05 jún 2016 13:31

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Banner 468 x 60 px

Prešov