Prihlásiť sa

Gorila odhalila korupciu, o akej sa nám doteraz nesnívalo

Akcia Gorila odhalila korupciu, o akej sa nám doteraz nesnívalo

Prepisy rozhovorov medzi spolumajiteľom skupiny Penta Jaroslavom Haščákom a vysokými štátnymi funkcionármi a politikmi vznikli na základe odpočúvania konšpiračného bytu tohto podnikateľa na Vazovovej ulici v Bratislave, ktoré v rokoch 2005 – 2006 uskutočnila Slovenská informačná služba. Táto akcia mala krycí názov Gorila.

Zverejnené dokumenty odhalili, že pravica i ľavica slúžia len svojim mecenášom, a nie bežným občanom Slovenska. Parlamentné strany sú nakazené korupciou a touto nákazou infikovali celý štát.

Akcia SIS Gorila prebiehala v rokoch 2005 – 2006. Vtedy bol riaditeľ služby osobný nominant premiéra Mikuláša Dzurindu – Ladislav Pittner. Na jeho miesto nastúpil po voľbách v roku 2006 osobný nominant premiéra Róberta Fica – Jozef Magala. Po ňom sa stal v roku 2010 šéfom SIS osobný nominant premiérky Ivety Radičovej – Karol Mitrík.

 Za Dzurindovho Pittnera SIS odhalila rozsiahlu korupciu na najvyššej politickej úrovni, ale zámerne nekonala, lebo politici ju prinútili mlčať. Za Ficovho Magalu sa celý problém pozametal ešte hlbšie pod koberec. Za Radičovej Mitríka sa toto ututlávanie dokonalo.

Námestníkov riaditeľa SIS si za Pittnera nominovalo KDH a za Mitríka SaS. Aj tí sprisahanecky mlčali.

K akcii Gorila existujú príslušné rozhodnutia súdu o vydaní súhlasu na odpočúvanie bytového priestoru, kde si politici, policajti a funkcionári Fondu národného majetku dohadovali špinavé kšefty s predstaviteľom skupiny Penta Jaroslavom Haščákom. Prinajmenšom na základe týchto písomných dôkazov je možné celý prípad aspoň čiastočne rekonštruovať, aj keď temné sily slovenskej politiky pravdepodobne urobili všetko pre to, aby sa v SIS spisy a zvukové záznamy stratili.

Súčasný riaditeľ SIS Karol Mitrík už raz zamietol žiadosť polície, aby v tejto veci zbavil mlčanlivosti príslušníkov tajnej služby. Rovnako prezident Ivan Gašparovič odmietol zbaviť mlčanlivosti bývalého riaditeľa SIS Jozefa Magalu. Nie je práve tento fakt dôkazom rozsiahleho sprisahania? Prečo páni Mitrík a Gašparovič nechcú, aby sa Gorila preverila?

Iba zbavenie mlčanlivosti príslušníkov tajnej služby môže potvrdiť alebo vyvrátiť, či sú dokumenty z akcie Gorila pravé alebo sfalšované. Do chvíle, kým nebudú zbavení mlčanlivosti kľúčoví príslušníci SIS, ktorí môžu vniesť do veci jasno, je Karol Mitrík spolupáchateľom tohto sprisahania. A ak ho napriek nečinnosti premiérka Iveta Radičová neodvolá, stáva sa súčasťou tohto sprisahania aj ona.

KDO JE KDO aneb: Hlavní účinkující v korupční kauze Gorila

Slovenská republika / Bratislava

Jaroslav HAŠČÁK
Spolumajiteľ skupiny Penta. Najviac využíval konšpiračný byt na Vazovovej ulici v Bratislave na stretnutia s politikmi, ministrami, poslancami, predstaviteľmi Fondu národného majetku a podobne.

Konšpiračný byt potreboval preto, aby sa tu mohol nerušene a bezpečne rozprávať so štátnymi funkcionármi a ministrami o ovplyvňovaní privatizácie , o prideľovaní štátnych zákaziek a najmä o delení provízií.

Obrovské provízne sumy (v miliónoch eur) Haščák delil napríklad v rámci druhej fázy privatizácie rozvodných závodov VSE, SSE a ZSE. Veľké slovo mal aj pri privatizácií teplární a podobne.

Ak si niekto doteraz nevedel predstaviť, ako vyzerá kupovanie poslancov Národnej rady SR, stačí si pozorne prečítať dokumenty z akcie Gorila. Haščák je podľa nich majstrom tohto umenia.

Zo zachytených rozhovorov je zrejmé, že Jaroslav Haščák ovplyvňoval zloženie orgánov podnikov s majetkovou účasťou štátu a vytváral také koncepcie fungovania Fondu národného majetku, aby tým zabezpečil sebe a skupine Penta čo najväčší prospech.

Z rozhovorov zaznamenaných na konšpiračnom byte si možno urobiť obraz o tom, aký nadradený vzťah má Haščák k politikom a ako mnohí politici stoja pred Haščákom v pozore, poniektorí dokonca v predklone.

Zoltán VARGA
Vykonáva v prospech skupiny Penta spravodajskú ochranu. Okrem iného mal za úlohu zabezpečiť prevádzku konšpiračného bytu na Vazovovej ulici v Bratislave, ktorý využíval spolumajiteľ skupiny Penta Jaroslav Haščák. Varga mal zaistiť aj ochranu tohto objektu pred odpočúvaním, čo sa mu nepodarilo.

Byt okrem Jaroslava Haščáka využíval na konšpiračné schôdzky aj samotný Zoltán Varga. Stretával sa tu napríklad s elitným policajtom Jánom Rejdom. Byt taktiež využíval na počítanie väčších súm peňazí, pôvod ktorých je neznámy. Napríklad od 14. 2. 2006 do 17: 2. 2006 na byte prepočítal medzi 20 až 30 miliónmi korún.

Anna BUBENÍKOVÁ
V čase akcie Gorila bola členkou Výkonného výboru Fondu národného majetku a riaditeľkou Sekcie zakladateľských činností a výkonu práv akcionára Fondu národného majetku. Do týchto pozícií ju nominovala SDKÚ, blízko mala najmä k ministrovi financií a podpredsedovi strany Ivanovi Miklošovi.

Bola veľmi častou návštevníčkou konšpiračného bytu na Vazovovej ulici v Bratislave. S Jaroslavom Haščákom sa dohadovali na tom, ako bude aj s jej pomocou Penta presadzovať svoje záujmy vo Fonde národného majetku. Na záznamoch je zachytený aj ich rozhovor o tom, ako Haščák finančne odmení Bubeníkovú za jej služby v prospech skupiny Penta.

Rozhovory prezrádzajú, že nominanti SDKÚ vo Fonde národného majetku neťahajú za jeden koniec, ale každý sa usiluje vyťažiť čo najviac pre seba. Bubeníková napríklad nenávidí hlavného pokladníka Gabriela Palacku, ktorého volá „škulavec".

Jirko MALCHÁREK
V čase akcie Gorila bol ministrom hospodárstva. Vo funkcii vystriedal predsedu ANO Pavla Ruska.

Malchárek bol podľa všetkého jedným z najčastejších návštevníkov konšpiračného bytu Penty na Vazovovej ulici v Bratislave. Jaroslav Haščák s ním preberal detaily privatizácie rôznych spoločností, spôsob riadenia štátnych podnikov a rozhodovania pri prideľovaní štátnych zákaziek. Dohadovali sa na delení provízií a na spôsobe korumpovania poslancov Národnej rady SR, členov orgánov Fondu národného majetku a iných osôb.

Z rozhovorov medzi týmito dvomi mužmi vyplýva, že Jirko Malchárek si na úplatkoch zarobil 200 až 300 miliónov Sk, ktoré mu nielen vyplácal, ale aj pral Jaroslav Haščák. Neskôr sa odhad úplatkov vyšplhal až na 329 miliónov Sk.

Najčastejšie spolu hovorili o privatizácii Slovenských elektrární, rozvodných závodoch (VSE, SSE, ZSE), Letiska M. R. Štefánika v Bratislave, Carga a teplární. Haščák dával Malchárkovi pokyny v súvislosti s riadením Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy (SEPS), firmy GovCo a Fondu národného majetku.

Ján REJDA
Vedúci oddelenia zvláštnych činností Úradu boja proti korupcii. Išlo vlastne o spravodajskú zložku tohto úradu. Média ho považovali za veľkú hviezdu boja proti korupcii a symbol čestnosti. Od Zoltána Vargu pritom dostával za protizákonne poskytované služby a informácie štvrťročný paušál 100 tisíc korún. Osobitne mu vyplácal finančné odmeny za každú zaujímavú informáciu, respektíve za také zrealizovanie prípadu, ktoré bolo v prospech skupiny Penta alebo v neprospech jej konkurentov. Rejda získava pre Vargu informácie aj v prostredí SIS – napríklad o tom, kto v tajnej službe odhalil ich spojenectvo, ale aj o tom, čo mal za ušami riaditeľ kontrarozviedky Ľubomír Arpáš a jeho manželka Dana.

Jozef JURICA
Na príhovor Jirka Malchárka sa stal riaditeľom sekcie prípravy a realizácie predajov Fondu národného majetku. V jednom z dlhých rozhovorov s Jaroslavom Haščákom sa Malchárek pozastavoval nad tým, prečo dostáva Jurica úplatky poza jeho chrbát.

Gabriel PALACKA
Osobný priateľ predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu. Poznajú sa ešte z bývalého režimu. Palacka bol verným spojencom Mikuláša Dzurindu už vtedy, keď boli obaja členovia KDH. Po založení SDKÚ sa stal Palacka hlavným finančníkom tejto strany. Aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, Palacka z pozadia riadi všetky finančné operácie spojené s financovaním SDKÚ.

František HATÁR
V čase akcie Gorila bol osobným tajomníkom Róberta Fica. Pravidelne sa stretával s Jaroslavom Haščákom v jeho konšpiračnom byte a prevzal od neho peniaze na financovanie strany Smer pred voľbami 2006.

Igor KUCEJ
Je oficiálne deklarovaným pokladníkom SDKÚ. Vo všetkom je podriadený Gabrielovi Palackovi. Výkonne zabezpečuje aktivity súvisiace s financovaním tejto strany.

Oszkár VILÁGI
Ide o utajeného pokladníka SMK z obdobia 1998 – 2010. V súčasnosti má blízko k ministrovi pôdohospodárstva Zsoltovi Simonovi (Most-Híd). Za prvej aj druhej Dzurindovej vlády aktívne ovplyvňoval dianie v privatizácii a v energetike. Kedysi mal blízky vzťah aj s Bélom Bugárom. Od roku 2006 je generálnym riaditeľom spoločnosti Slovnaft, ktorú kúpila maďarská spoločnosť MOL.

Igor GROŠAFT
V čase akcie Gorila bol členom prezídia FNM za SDKÚ. Jaroslav Haščák sa s ním vedel dohodnúť na každom obchode.

Jozef KOJDA
V čase akcie Gorila bol prezidentom FNM za SDKÚ. S Haščákom mali napäté vzťahy, pretože Kojda si robil obchody bez jeho vedomia.

Stanislav JANOTA
V čase akcie Gorila bol členom prezídia FNM za KDH.

Smer si zobral peniaze aj od spolumajiteľa Penty
Jaroslav Haščák Haščák s osobným tajomníkom Róberta Fica Františkom Határom preberali aj financovanie strany Smer. Haščákova dobrá rada z 18. 5. 2006 znie: „Musíte mať svojho Palacku, keď to takto poviem."

Haščák sa vypytuje, či má Smer v zahraničí založenú nejakú firmu, cez ktorú môžu prať peniaze. Határ mu na to odpovedá, že zatiaľ všetko riešia sponzorskými darmi.

Ďalšie reči o financovaní strany Smeru nepotrebujú žiaden komentár: „Haščák hovorí, že Penta spolupracuje so 40 firmami v zahraničí, že budúcemu pokladníkovi Smeru môže dať kontakty, ale dotiahnuť to bude musieť on sám (pokladník Smeru). (...) Határ sa pýta ako chcel Haščák pomôcť Smeru. Haščák hovorí, že tak aby to malo význam. Hovorí, že by im dal dajme tomu 5 mil. Sk. Határ hovorí, že im Haščák pomohol aj v minulosti. Határ hovorí, že by privítal pomoc pre zamestnancov Smeru (17 zamestnancov) a pre ľudí, ktorí im pomáhajú v kampani. Ide o čierne peniaze navyše oproti oficiálnemu príjmu. Haščák hovorí, že na budúci týždeň by vedel dať dokopy aj hotovosť, ktorú by mohol Határovi odovzdať."

Na stretnutí 26. 5. 2006 odovzdáva Haščák v hotovosti peniaze určené pre stranu Smer, ktoré Határovi podáva so slovami: „Doniesol som ti tie veci. Dobre."

Nová politická strana

Haščák oznamuje Malchárkovi, že s partnermi z Penty prejednal vznik novej politickej strany a ako najvhodnejší predseda novej strany im vyšiel generálny riaditeľ STV Richard Rybníček. Pôvodne uvažovali aj nad Danielom Krajcerom z Markízy. Rybníček je z mediálneho hľadiska najvhodnejší (manažér roka), aj keď Peter Kuba mal s ním nejakú negatívnu skúsenosť. Teraz zháňajú o Rybníčkovi informácie. Rybníček pravdepodobne o svojej novej funkcii ešte nevie, zatiaľ ho ešte nekontaktovali. Rybníček má kontakty aj na KDH. Generálnym tajomníkom alebo generálnym manažérom novej strany bude bývalý riaditeľ SRo Jaroslav Rezník. Angažovanie Penta Group v novej strane bude navonok prezentované maximálne cez osoby Peter Kuba, minister kultúry Tóth a Malchárek, ktorí budú súčasťou užšieho vedenia novej strany. Nik sa nesmie dozvedieť, že Penta vlastní celú stranu. Politické veci má v Penta Group na starosti Jozef Špirko (Haščák je cez ekonomické), ktorý to bude celé koordinovať. Špirko sa s novým predsedom a manažérom strany bude stretávať maximálne raz mesačne aby sa neprevalilo prepojenie na Pentu. Otázne je pôsobenie Ľubomíra Lintnera v novej strane. Lintner uvažuje aj nad odchodom z politiky. Haščák si s Malchárkom dohaduje ďalšie stretnutie k novej politickej strane za účasti aj svojho spoločníka Jozefa Špirka, ktorý to preberie a za účasti Lintnera a ministra kultúry Tótha.

Potom sa ešte bavia všeobecne o politickej situácii. Malchárek rozpráva Haščákovi o ministrovi zdravotníctva Rudolfovi Zajacovi, ktorý sa správa hystericky, na koaličnej rade šuškal Malchárkovi, že zmenu BNO stanov robí pre Sláva Haščáka. Zajac na rokovaní vlády predložil BNO materiál, ktorý vzápätí stiahol a následne opäť predložil. Správa sa ako zlodej, ktorý chce ukradnúť ale potom má výčitky svedomia a neukradne. Zajac sa bojí, že ho chce Dzurinda odvolať. Malchárek si to nemyslí. Malchárek ešte spomína, že ho navštívil nezávislý poslanec Herman Arvay, ktorý

chcel od neho vianočnú odmenu. Bavili sa o výhražnom liste Arvayovi (medializované). Malchárek rozpráva o trestnom stíhaní, ktoré podal na Plus 7 dní za článok, že používa vládne vozidlo na súkromné účely. Haščák mu vysvetľuje mediálnu situáciu - napr. Nový Čas má 500 žalôb ročne, z ktorých musí zaplatiť 20 s čím počíta (cca niekoľko mil. Sk pri zisku 120 mil. Sk ročne). Kým niekto nevyhrá v spore nad médiami 100 - 200 mil. Sk, čím ich pošle do bankrotu stále budú písať také veci. Haščák navrhuje Malchárkovi aby zažaloval Plus 7 dní o 5 mil. Sk. Malchárek rozpráva aj o fondoch pod správou ministerstva hospodárstva. Situácia je taká, že všetky peniaze v Slovenskej agentúre na podporu cestovného ruchu na rok

2005 a 2006 sú už vyčerpané na uchádzačov, ktorý v minulosti vyhrali súťaže ale neboli na nich peniaze a Malchárek nemá z toho nič. Novú riaditeľku SACR Silviu Kollárikovú zaúkoloval, aby zmenila podmienky posudzovania žiadostí. Malchárek vysvetľuje Haščákovi svoju dennú agendu: zaoberá sa veľa s jadrom a personálnymi vecami. Oznamuje Haščákovi, že do Mochoviec dosadil Ľubomíra Suchého a vo Vojanoch je Maxim (má ho pod kontrolou Zolo - asi Varga).

GovCo. a.s.

Haščák vysvetľuje Malchárkovi, že GovCo, a.s. (správa jadrovoenengetických zariadení, ktoré sa vyčleňujú zo SE) bude v budúcnosti po Slovenských elektrárňach najväčší biznis. Ide o štátom vlastnenú akciovú spoločnosť. Haščák sa pýta ako je to s emisiou akcií GovCo, a.s. Malchárek hovorí, že všetko čo mal podpísať podpísal a že to má na starosti jeho poradca Ľuboš Ševčík (ako všetky veci okolo elektrární). Na podrobnosti nech sa Haščák spýta Ševčíka. Haščák vysvetľuje Malchárkovi, že v GovCo, a.s. je v súčasnosti 3-členné predstavenstvo. Úkoluje Malchárka aby ho rozšíril na 5 členov. Zo súčasného predstavenstva má ponechať toho Miklošovho človeka a človeka z KDH. Okrem nich tam má dosadiť Vladimíra Rigásza (predtým SEPS) a dvoch ďalších ľudí aby mal väčšinu. Haščák sa už dohodol s Rigászom a dúfa, že bude fungovať v prospech jeho záujmov aj keď v minulosti spolupracoval s Blaškom. Malchárek navrhuje do predstavenstva GovCo, a.s. svojho účtovníka Braňo Gučík. Haščák nenamieta, pýta sa ho či to bude vedieť robiť. Smeje sa, že ho budú zase spájať s Martin Gučík, ktorý je partner Penty. Haščák vysvetľuje Malchárkovi, že okolo GovCo, a.s. sa strhne najväčšia lobistická mela za posledné roky a je tam potrebné dostať čo najviac ich ľudí (nielen do predstavenstva a dozornej rady ale aj do stredného a nižšieho manažmentu). Následne diskutujú akým spôsobom v parlamente pretlačia v ich prospech zákon o jadrovom účte. Malchárek hovorí, že niektorých poslancov bude vhodne motivovať.

Slovenská republika / Bratislava

Transpetrol. a.s.

Haščák sa pýta Malchárka čo je s Transpetrolom. Malchárek hovorí, že zajtra by do SR mal na súkromnom lietadle prísť „Tybi" a v pondelok alebo utorok na svojom

prúdovom lietadle BNO Rus zo spoločnosti Rusneft Spoločne rozoberajú prípad uväznenia BNO angličana, ktorý bol prepustený a odstavený z operácii v Litve a SR (rafinéria Mazeiku a Transpetrol vo vlastníctve Yukos Finance). Haščák hovorí, že by sa pred ukončením transakcie s Transpetrolom ešte pokúsil zvýšiť províziu od ruskej strany. Zatiaľ je z cca 100 mil. USD hodnoty transakcie dohodnutá provízia vo výške 3,5 mil. USD, čo je celkom dobrá výška (omnoho viac ako napríklad zo SSE). Operácia s Transpetrolom je predbežne odsúhlasená aj vo vláde SR. Haščák chcel aby celá provízia išla Malchárkovi. Hybnou silou v transakcii je ale SMK, ktorá bude rozdeľovať províziu (Czucz) a provízia pôjde napoly medzi Malchárka a SMK. SMK chce transakciu s Transpetrolom stihnúť do volieb. Motiváciou nie je iba provízia ale najmä vzťah Transpetrolu k Slovnaft (MOL). Osobami z SMK za transakciou sú predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Transpetrolu Štefan Czucz, predseda SMK Béla Bugár a pravdepodobne aj Világi.

Slovenské elektrárne, a.s. (SE)

Haščák rozpráva, že si sadol s novým predsedom dozornej rady SE Ľubošom Ševčíkom (Malchárkov poradca pre privatizáciu). Ľuboš Ševčík spolu s ľuďmi s PENTY (Peter Benedikt, Ľuboš Sekerka - riaditeľ a predseda predstavenstva PPC, a.s.) bude manažovať celé SE. Haščák vysvetlil Ševčíkovi ako budú spolupracovať (pravidelné stretnutia) a úkoluje ho.

Haščák rozpráva, že chce v SE prelomiť 100 miliónové obchody k jadru (likvidácia V1 a vyhoreného palivo), ktoré sú podľa neho zbytočné a ktoré slúžia len na odčerpávanie peňazí zo SE. Podľa Haščáka vo svete nedochádza k likvidácii jadrových elektrární (iba sa konzervujú na predpokladané ďalšie použitie v budúcnosti). Haščák vysvetľuje Malchárkovi problematiku cien elektrickej energie.

Haščák vysvetľuje Malchárkovi súčasný stav v SE: každý v predstavenstve si robí svoje obchody, Pavol Ponca podvádza vlastných ľudí, Igor Grošaft (Haščák sa s ním stretáva, dobre vychádzajú) urobil veľký obchod s elektrinou s dcérskou spoločnosť ruskej RAO UES, OstElektra (Malchárek má dostať 500 tis. EUR z tohto obchodu). Miloš Šujanský tiež podvádza (podviedol aj Haščáka). Najväčšie podvody robí podpredseda predstavenstva Miroslav Wollner (SMK, Világi). Haščák dal Ševčíkovi príkaz stopnúť Wollnerovi všetky veci nad 30 mil. Sk. Miroslav Wollner chce tiež odstaviť Rapšíka a chce sa stať gen. riaditeľom a predsedom predstavenstva SE,

a.s. Haščák sa rozhorčuje, že Wollner sa správa ako keby bol ministrom hospodárstva Világi a nie Malchárek.

Haščák má pre Malchárka pripravený zoznam 11-15 vecí v SE nad 100 mil. Sk, ktoré sa budú realizovať. Spolu ide o vyše 1 miliardu Sk. Všetky veci nad 20 mil. Sk schvaľuje dozorná rada SE. Majú v nej 5 ľudí z 12 (Ševčík, Jurica, Bubeníková, Konštiak, pridá sa aj Grošaft). Haščák má s Világim bližšie neurčenú vzájomnú dohodu v energetike, ktorá ale nefunguje a ktorú chce porušiť. Očakávajú protireakciu maďarov (Világi) za stopnuté Wollnerove veci, ale v DR ich prehlasujú.

Haščák rozpráva, že zatiaľ dal Ľubošovi Ševčíkovi pokyn na jeden obchod - súťaž na informačný systém do SE. Budú 3 záujemcovia o dodávku (SAP, Logica a ešte jedna firma). Súťaž musí vyhrať SAP za 390 mil. Sk. Spravodlivá cena je okolo 350 mil. Sk Malchárek dostane províziu 25 mil. Sk.

Haščák hovorí Malchárkovi, aby odvolal z predstavenstva SE Rapšíka a Šujanského. Malchárek hovorí, že to dnes povedal Ivanovi Miklošovi, Júliusovi Brockovi a maďarom. Haščák hovorí Malchárkovi, aby za predsedu predstavenstva vymenoval Miroslava Pikusa (nie je v žiadnej firme prepojený na Pentu). Dali ho nedávno aj za predsedu dozornej rady SPP (ak to bude konflikt záujmov má odstúpiť z dozornej rady SPP). Namiesto Šujanského dajú Vojtecha (Štefana) Haringa. Haščák káže Malchárkovi aby zmeny vhodne komunikoval v médiách. Ako dôvod má uviesť problémy s prevzatím SE talianskym Enelom. Malchárek hovorí, že o zmenách v predstavenstve SE hovoril s Fulviom Contim (prezident talianskeho ENELu), ktorý ich veľmi víta.

K privatizácii SE talianskym Enelom Haščák hovorí, že sa stretol s Testim (pravdepodobne z Enelu), s ktorým sa stále nemôže dohodnúť. Problémom zabraňujúcim dokončeniu privatizácie sú najmä nevýhodné zmluvy SE so Slovalco a vyčlenenie elektrární A1 a V1 a závodu na vyraďovanie jadrovooenergetických zariadení do štátnej GovCo, a.s. (celkovo priestor na vyjednávanie SR s Enelom je 10 mld. Sk). Malchárek chce vyjsť v ústrety Enelu v neprospech SR, za čo požaduje motiváciu 1 mld. Sk. Odovzdanie provízie má prebehnúť cez navýšenie ceny, za ktorú má Penta predať Enelu Paroplynový cyklus o 1 mld. Sk. Haščák sa obáva možnej medializácie vydierania zo strany Enelu, ktorá by Malchárka stála miesto ministra. Ešte sa nevie rozhodnúť (šance sú 50:50). Musí sa rozhodnúť dnes, resp. zajtra. V prípade realizácie by Haščák z 1 mld, Sk navyše za PPC dal väčšinu Malchárkovi, niečo SDKÚ. Nejakých 50 mil. Sk by Haščák dal aj KDH. Malchárek by mohol zarobiť životné peniaze. Malchárek nevidí rokovací priestor na 10 mld. Sk v prospech Enelu (vidí len na cca 3 mld. Sk) a moc sa mu do toho nechce ísť. Haščák s Testim ešte urobí posledný pokus: Má sa s ním stretnúť hneď po tomto stretnutí s Malchárkom.

22.3.2006 (Jaroslav HAŠČÁK. Róbert FICO)
14.32 hod.-15.33 hod

Haščák prichádza 14.00. Fico prichádza 14.32.

Fico prichádza priamo z autosalónu v Inchebe. Pýta sa Haščáka: „No čo, jak sa Vám darí?". Haščák odpovedá: „Dobre, poďme si sem sadnúť za stôl". Fico ide na WC. Po návrate sa Haščák pýta Fica, čo si dá. Fico si vyberá kolu.

Fico sa pýta Haščáka: „Čo hovoríte na čistiace procesy v SMERe, ktoré som spustil?". Haščák s nimi súhlasí, ale „otázka je čo sa stalo s Fedorom (Flašíkom)".

Fico odpovedá, že Fedor vyberal peniaze v mene strany. Haščák hovorí, že: "tak sa cítil, takú mal pozíciu". Fico hovorí, že na to všetkých upozorňoval v predstihu.

Haščák hovorí, že sa to môže otočiť proti Ficovi a Flašík teraz môže Ficovi škodiť.

Fico hovorí : „Vy máte dostatok informácii podľa mňa. Čo je na mňa mi povedzte? Čo môže na mňa použiť? Že som nejakú babu stískal na letisku?" Haščák súhlasí, že to môže Ficovi skôr pomôcť ako uškodiť. Fico hovorí: .Aký biznis som ja robil kedy?

Kde som bol?" Haščák hovorí, že skôr by mohol použiť veci zvnútra, z kuchyne SMERu. Fico oponuje, že nemá čo rozprávať. Haščák súhlasí.

Haščák sa pýta ako reagovali Flašíkoví parťáci. Fico hovorí, že „tí parťáci budú tiež dotknutí. Za chvíľočku. Tak isto. Nie všetko, ale sú tam ľudia, ktorí tiež pôjdu zo strany preč." Haščák sa pýta ako to funguje s ostatnými. Fico prisviedča, že bez problémov. Haščák hovorí, že Flašikovci to vnímajú tak, že pomohli Ficovi. Fico oponuje, že strana mala 13% keď ešte ani neexistovala a po voľbách mala 13,5%, čiže Flašikovci jej „bláznivou kampaňou" vôbec nepomohli. Skôr mu narobili problémy. Fico jasne povedal podpredsedom SMERu: „Chlapci, vy sa musíte rozhodnúť čo chcete. Buď chcete tú politiku robiť tu, alebo po telefóne." Fico hovorí, že v politike je 14 rokov, nie je samovrah a nedá sa po vstupe do vlády predať za 5,50. Haščák sa pýta ako to vypadá, s Jurajom Širokým a Vladimírom Poórom. Fico odpovedá, že zo Širokým sa dá, ale s Poórom je to horšie. Haščák rozpráva Ficovi, že oni (Široký, Poór, Kiňo) nie sú zvyknutí na konkurenciu a súťaž na trhu a ich obchodovanie je postavené len na lobingu („žijú len z lobingu"). Fico sa pýta Haščáka na Širokého. Haščák vysvetľuje, že s ním mali konflikt v Chemolaku Smolenice a Široký sa odvtedy od PENTY stráni. Fico sa pýta Haščáka, či má Široký Váhostav. Haščák prisviedča. Haščák hovorí, že väčšina Širokého podnikov ide od 10 k 5 (Chemolak, Plastika), široký nemá zvládnuté moderné metódy riadenia „Corporate governance", všetko má postavené na starých kamarátoch. Haščák objasňuje svoj názor na ďalších sponzorov SMERu. Vladimír Poór má zdravý sedliacky rozum, ale všetky veci poníma vzťahovo a ťažko sa s nim obchoduje. Ivan Kiňo je neschopný. Brhela Haščák nepozná. Podľa Haščáka môžu byť v budúcnosti v SMERe ešte problémy s Vladimírom Poórom (Haščák sa s ním pravidelne stretáva, nie sú partneri v obchodoch, ale vymieňajú si informácie). Fico hovorí, že odstavenie Flašíkovcov v SMERe vníma ako veľmi dôležité a správne a SMER môže na tom len získať. Haščák hovorí, že z pohľadu PR Flašík SMERu škodil. Haščák hovorí, že Flašikovci uvedený konflikt vnímajú inak.

Fico rozpráva Všeobecne o SMERe, o medzinárodnej akceptácii strany (ČR, MR, Rakúsko...). Haščák sa pýta na američanov. Fico hovorí, že sa pravidelne stretáva s americkým veľvyslancom. Američania síce považujú Dzurindu za priateľa (kvôli Iraku) ale prípadná zmena vlády pre nich nepredstavuje ohrozenie záujmov USA. Tajomníci ambasády chodia na konferencie a semináre SMERu a živo sa zaujímajú o stanoviská SMERu. Americká ambasáda chystá SMERu návštevu USA na 19. apríla 2006. Fico rozpráva o neúspešných cestách Hrušovského a Dzurindu do USA odkiaľ nepriniesli nič, ani len prísľub zmeny vízovej politiky.

Vracajú sa späť k vnútornému očistnému procesu v SMERe, ktorý Fico vníma veľmi pozitívne. Haščák oponuje, že sa to vnútornými procesmi v strane (štiepenie) môže obrátiť proti Ficovi. Fico argumentuje: „Ukážte mi človeka v SMERe, okrem Kaliňáka a Pašku o ktorých sa postarám, ktorý by efektívne v SMERe založil platformu".

Haščák hovorí: „Beňová". Fico odpovedá: „Beňová je mŕtva." Nakoniec sa zhodnú, že Beňová im môže zobrať tak maximálne 2 - 3% hlasov. Fico hovorí, že Beňová najprv vystrájala, ale potom akceptovala Ficove rozhodnutie. Fico je presvedčený, že do volieb bude SMER stabilný. Otázna je situácia po voľbách.

Haščák hovorí Ficovi. že vychádza to tak, že SMER bude po voľbách tvoriť vládu s SMK a KDH. Iná varianta podľa Haščáka nie je. Fico sa smeje, že prečo si Haščák myslí, že nemôže urobiť vládu s Dzuriridom (SDKÚ). Haščák ukazuje Ficovi analýzy možných koaličných zoskupení. PENTA robí teraz neverejný prieskum verejnej mienky na 3000 respondentoch. Závery budú do 2 týždňov. Haščák ich pošle aj Ficovi. Haščák má iné materiály, z ktorých vychádza SMER 24% hlasov, HZDS 13%, SDKÚ 15% (Haščák si myslí, že len 14% ale dal im 15%), SMK 10%, KDH 8%, SF 4,5%, SNS 7%, ostatní sa nedostali. Haščák vychádzal pri svojich výpočtoch z 2 premís, všetky koalície budú musieť mať nad 80 poslancov a osobné anymozity medzi stranami. Pri variante koalície SMER a SDKÚ to vychádza len na 75 poslaneckých kresiel, čo je veľmi nestabilné. Haščák ukazuje v materiáloch ďalšie varianty. Fico hovorí: „Skúste SMER, HZDS, SDKÚ". Haščák hovorí, že to je 93 poslaneckých miest. Fico vysvetľuje, že SMER nemôže ísť do koalície s SMK a KDH. S KDH sa nedá komunikovať (KDH volajú Taliban) a keby išli do koalície s SMK, tak by to SMERu výrazne znížilo preferencie, pretože SMER robí aj národnú politiku.

Fico hovorí, že keby SMER nerobil národnú politiku tak SNS má vo voľbách 15% hlasov. SMER tiež berie veľa hlasov KSS. Podľa Fica by bolo najlepšie keby sa do parlamentu dostali aj SNS, aj KSS a jedinou možnou koalíciou by bola SMER, SDKÚ, HZDS. Haščák sa ho pýta na problémy s Mečiarom, vysvetľuje, že neverí, že medzi nimi nebudú problémy (všetci sú tzv. Alfa samci, z ktorých vyžaruje ego). Fico pripúšťa aj možnosť, že sa s Mečiarom a Dzurindom dohodnú na osobe predsedu vlády, ktorou nebude nikto z nich. Fico hovorí, že SDKÚ aj HZDS si dali obrovský pozor na výber kandidátov do parlamentných volieb, Fico teraz čisti svojich kandidátov. Podľa Fica by to bola najstabilnejšia možná koalícia. Fico je pripravený urobiť ústupky a akceptovať 19% daň z príjmov právnických osôb a 19% daň z príjmov fyzických osôb do určitej výšky. Nad túto výšku by bola nejaká vyššia daň. Fico sa tiež chce dohodnúť na DPH. Cestovný ruch, stavebníctvo, zdravotníctvo budú mať nižšie DPH ako 19%. V zdravotníctve bude potrebné urobiť zmeny. Na penzijný systém majú s SDKÚ a HZDS rovnaký názor. Druhý pilier zostane. Môžu sa pohrať s garanciami. Fico celkovo nevidí koalíciu s SDKÚ a HZDS ako zásadný problém. Haščák hovorí ako SMER nasiera Dzurindu s VUCkami. Fico hovorí, že

v prípade koalície SMER, SDKÚ a HZDS vie u Slotu zabezpečiť aj skrytú podporu

SNS (Slotovi by dali podpredsedu parlamentu).

Fico hovorí o problematickej komunikácii s KDH. Hovorí o problémoch v komunikácii s Lipšicom v BN televíznej relácii. Fico sa vie dohodnúť s Petrom Mišíkom s chlapcami z SDKÚ, ale nevie sa dohodnúť s Lipšicom, Minárikom alebo Palkom. Haščák hovorí, že sa s Minárikom občas stretáva a ťažko sa s nimi diskutuje.

SMK Ficovi nevadí. Z SMK sa dá komunikovať. Koalíciou z SMK by ale SMER prišiel o dosť veľké množstvo, ktoré by prešlo do SNS. Fico nemá dôvod odovzdávať Slotovi za jednu koalíciu z SMK také veľké množstvo hlasov. Fico si chce národne orientovaného voliča ponechať aj do ďalších volieb a koalícia z SMK mu za jeho stratu nestojí. Fico sa pýta Haščáka, čo má znamenať nominácia Viiágiho do Slovnaftu. Haščák nevie. Haščák sa stretáva s Világim každý tretí deň. Világi sa údajne vyhol odpovedi. Világi sa podľa Haščáka navyše tomu biznisu ani nerozumie. Fico sa pýta či to má súvis s voľbami (financovanie SMK). Haščák si mysli, že nie.

Rozprávajú o Ivanovi Miklošovi. Podľa Haščáka ho Fico preceňuje. Fico ho vníma ako šikovného zlodeja. Haščák hovorí, že Mikloš nekradne toľko ako si Fico mysli.

Rozoberajú aj Rudolfa Zajaca. Haščák hovorí, že Zajac nedokázal dostať na svoju stranu stavovské organizácie. Fico sa pýta, prečo sa ho Dzurinda nezbavil. Haščák hovorí, že Dzurinda premeškal dobu kedy ho mohol vyhodiť. Novotný ako jeho možná náhrada je úplný neschopák. Rozprávajú celkovo o situácii v zdravotníctve Haščák sa pýta na pozíciu zdravotníctva v agende SMERu. Fico hovorí, že zdravotníctvo preskočilo za posledné roky všetky témy. Pre SMER je zdravotníctvo vynikajúci príklad ako zlyhali reformy. Fico uvádza, že na téme zdravotníctva vyrástla preferenciami Martináková. Haščák hovorí, že jej pomohol Kmotrík (JOJ, TA3). Podľa Haščáka Martináková na zdravotníctve pohorí. V odborných kruhoch je ako odborník cenený Pavol Paška. Haščák sa pýta na záujem SMERu o post ministra zdravotníctva. Fico hovorí, že sa o tento post nebudú biť. Možný kandidát SMERu je Pavol Paška, ktorý má ale bližšie k sociálnym veciam (MPSVaR). Aj Fico preferuje obsadenie MPSVaR. Haščák sa pýta Fica, či sa môže stretnúť s Paškom. Fico súhlasí. Haščák vysvetľuje koncepciu PENTY, že zdravotníctvo bude fungovať len ak sa podmienky nastavia na maržu 7 -10% a čistú efektívnosť. K zdravotníctvu sa vyjadruje SF, Paška, Urbáni, Soboňa. Urbáni sa teší len na provízie z „ILS" (projekt elektronizácie zdravotníctva) za 10 mld. Sk. Haščák vníma ako odborníkov len Pašku a Soboňu Pre PENTU je zdravotníctvo kľúčová vec a chce v ňom podnikať s primeranou maržou. Hovorí, že v energetike je marža 20%. Podľa Haščáka sa tretina Nemocníc musí zavrieť. PENTA ide investovať 3 mld. Sk do nových polikliník. Do konca rozprávajú ešte o Pavlovi Paškovi. Fico hovorí, že Haščák môže s Paškom dlhodobo počítať. Z krátkodobého hľadiska ale Paška neurobí nič, čo by mu zväzovalo ruky. Haščák bol raz s Paškom pred 5 rokmi (stretnutie cez Flašíka). Haščák ide budúci týždeň do Londýna na 2 dni. Fico mu dohodne stretnutie s Paškom.

První reakce na námi zveřejněnou část odposlechů v kauze Gorila

Slovenská republika / Bratislava

Zde zveřejňujeme první zápornou reakci na námi zveřejněnou část z odposlechů v kauze Golrila

Vážená pani

dovoľujeme si Vám oznámiť, že sa na nás obrátili naši klienti – pán Mgr. Jaroslav Haščák, narodený ...., 811 04 Bratislava, štátny občan Slovenskej republiky, a pán Ing. Zoltán Varga, narodený...., 851 01 Bratislava, štátny občan Slovenskej republiky - a poverili nás zastupovaním v nižšie uvedenej veci.

Dňa 8. 1. 2012 sme boli informovaní, že na Vašej webovej stránke, resp. webovom sídle „anet24.com" boli zverejnené dokumenty týkajúce sa tzv. kauzy "Gorila", ktoré podľa nepodložených tvrdení obsahujú prepisy údajného odpočúvania našich klientov. Na uvedenom webovom sídle sme identifikovali nasledujúce komunikačné spojenia (linky), obsahujúce nižšie popísaný právne nedovolený obsah (ďalej len „obsah"):

Tento právne nedovolený obsah je na Vami spravovanom webovom sídle pod uvedenými adresami naďalej umiestnený a teda rozširovaný.

Týmto Vás vyzývame, aby ste bez zbytočného odkladu odstránili, zabezpečili odstránenie a/alebo zamedzil prístup k predmetnému obsahu z Vašich webových stránok (webového sídla).

Uloženie a rozširovanie predmetného obsahu prostredníctvom Vašich webových stránok je v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi (ako bližšie uvádzame nižšie).

Poskytovateľ služieb zodpovedá za informácie poskytnuté príjemcom služieb a uložené na jeho žiadosť do pamäte elektronických zariadení slúžiacich na vyhľadávanie informácií, ak poskytovateľ služieb vie o protiprávnom obsahu uložených informácií alebo o protiprávnom konaní príjemcu služieb a nevykoná odstránenie protiprávneho stavu bez zbytočného odkladu.

Ak sa poskytovateľ dozvie o protiprávnosti takých informácií, je povinný odstrániť ich z elektronickej komunikačnej siete alebo aspoň zamedziť k nim prístup; súd môže nariadiť poskytovateľovi služieb ich odstránenie z elektronickej komunikačnej siete aj vtedy, ak sa poskytovateľ služieb o ich protiprávnosti nedozvedel.

Predmetný obsah zasahuje do osobnostných práv našich klientov podľa ust. § 11 a nasl. Občianskeho zákonníka (rovnako aj podľa Občanského zákoníka platného v Českej republike), a to z nasledujúcich dôvodov.

Autenticitu zverejnených „dokumentov", ktoré tvoria v prevažnej miere predmetný obsah, nemožno ove-riť. Uvedené vyplýva aj z medializovaných informácií (vrátane informácií od verejných činiteľov), podľa ktorých audiozáznamy, na základe ktorých mali byť tieto dokumenty vyhotovené, boli zničené. Ak by sa však aj tieto „dokumenty" hypoteticky týkali rozhovorov našich klientov (navzájom alebo s tretími osobami), už zo samotného obsahu týchto „dokumentov" by vyplývalo, že by neboli doslovným prepisom takýchto rozhovorov, ale by predstavovali kombináciu prepisu, prerozprávania, interpretácie a domnienok autora textu, ktoré sú vyjadrením jeho subjektívneho vnímania veci, ovplyvneného neraz aj objektívnymi prekážkami (napr. nedostatočná počuteľnosť) a snahou dotvárať obsah deja (napr. „domyslením si" toho, čo sa práve deje, resp. je vypovedané, hoci to autor v skutočnosti nevidí a nepočuje).

Zverejnenie nepravdivých informácií o fyzickej osobe je vždy spôsobilé privodiť ujmu v jej osobnostnej sfére z hľadiska jej postavenia v spoločnosti . Navyše, zverejnenie informácií týkajúcich sa súkromia fyzickej osoby je vždy neoprávneným zásahom do osobnostných práv.

Predmetné „dokumenty" uvádzajú alebo implikujú, že naši klienti sa zúčastňovali nelegálnej alebo nedovolenej činnosti. Označenie správania sa fyzickej osoby v akomkoľvek spoločenskom postavení za protiprávne je vždy objektívne spôsobilé závažne zasiahnuť do jej osobnostnej sféry. Postup zisťovania protiprávnej činnosti a určenie viny a trestu je zverený príslušným orgánom (orgánom činným v trestnom konaní), pričom takýto postup je vždy ovládaný ústavným princípom prezumpcie neviny (čl. 50 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky); v tejto súvislosti však treba zdôrazniť, že proti našim klientom nie je ani len vedené trestné konanie.

Ak obsahom predmetných „dokumentov" majú byť osobné (nie prednesené na verejnosti) rozhovory fyzických osôb, ich zaznamenávanie vždy neoprávnene zasahuje do súkromia týchto osôb. Na použitie záznamu rozhovorov (v akejkoľvek forme) v danom prípade neexistuje žiadna zákonná licencia podľa ust. § 12 Občianskeho zákonníka ani súhlas našich klientov.

Navyše predmetný obsah zahŕňa aj osobné údaje, vrátane celých mien a priezvisk, rodných čísiel, adries osôb, pričom ochrana týchto osobných údajov je zákonom chránená.

Ak predmetné sporné „dokumenty" skutočne pochádzajú zo zdrojov Slovenskej informačnej služby, ako sa v nich tvrdí, potom sa na ne vzťahuje zákonná povinnosť mlčanlivosti a predstavujú utajované skutočnosti . Navyše, obsahom týchto „dokumentov" boli aj texty, ktoré (ak sú „dokumenty" autentické) obsahujú skutočnú identifikáciu (vrátane krycích mien) niektorých príslušníkov Slovenskej informačnej služby. Rozširovanie takýchto údajov a informácií je nesporne protiprávne, nakoľko predstavuje neoprávnený zásah do ich subjektívnych práv, ako aj neoprávnené zverejnenie utajovaných skutočností.

Na základe vyššie uvedeného si Vás dovoľujeme dôrazne upozorniť, že zverejňovanie a nakladanie s takýmito utajovanými skutočnosťami predstavuje trestnú činnosť. Okrem toho, v súvislosti s týmito „dokumentmi" došlo zrejme aj k spáchaniu iných trestných činov, a to k ohovárania (§ 373 TZ), poškodzovania cudzích práv (§ 375 TZ), zneužívania právomoci verejného činiteľa (§ 326 TZ) neoprávneného nakladania s osobnými údajmi (§ 374 TZ), poškodenia a zneužitia záznamu na nosiči informácií (§ 247 TZ). V tejto veci už bolo podané trestné oznámenie a aj v tejto súvislosti môžete byť kontaktovaní (napr. pri zabezpečovaní dôkazov v trestnom konaní).

Z týchto dôvodov Vás vyzývame, aby ste:

(i) odstránili, zabezpečili odstránenie a/alebo zamedzil prístup k vyššie popísanému obsahu z Vašich webových stránok, resp. Vami spravovaného webového sídla,

(ii) uchovali všetky údaje o osobe, ktorá tento obsah na Vaše webové stránky, resp. Vami spravované webové sídlo uložila, ako aj údaje o okolnostiach uloženia tohto obsahu, aby sa zabezpečili ako dôkazy pre trestné a občianske súdne konania, ktoré už v súvislosti s vyššie uvedeným prebiehajú alebo v krátkom čase budú iniciované.

Na základe vyššie uvedeného Vás vyzývame, aby ste bez zbytočného odkladu upustili od popísaného protiprávneho konania, inak budú naši klienti nútení domáhať sa ochrany svojich subjektívnych práv (najmä práva na ochranu osobnosti) prostredníctvom súdnych žalôb, ktoré naša kancelária v súčasnosti pripravuje.

Zároveň Vás žiadame, aby ste nás o odstránení právne nedovoleného obsahu čo najskôr informovali prostredníctvom e-mailu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it prípadne Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it alebo na telefónnom čísle 00421 908 751 794 prípadne 00421 914 334 360. V prípade akýchkoľvek otázok, nás neváhajte kontaktovať na uvedených telefónnych číslach alebo prostredníctvom e-mailu.

S úctou Škubla & Partneri s.r.o. Mgr. Martin Škubla konateľ a advokát
P.S.: Pospísaný originál výzvy Vás zároveň posielame poštou doporočene.

 Kompletný spis kauza gorila v pdf  PDF link zataľ zrušený

Last modified onnedeľa, 05 jún 2016 13:31

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Banner 468 x 60 px

Prešov