Prihlásiť sa

Rozhodnutie prokurátora o starostovi Žehne je škandalózne

Lipšic: Rozhodnutie prokurátora o starostovi Žehne je škandalózne

Rozdielny postup pri stíhaní 3/4udí pristihnutých šoférova? s alkoholom v krvi považuje minister vnútra za škandalózny. Bude rokova? s generálnou prokuratúrou na vydanie jednotného postupu.

PREŠOV/ŽEHOA. Šoférovanie s alkoholom v krvi nad jedno promile je od novembra trestným einom.

V takzvanom super rýchlom konaní obvinený vodie z takéhoto konania je vo väešine prípadov vzatý do cely policajného zaistenia (CPZ) a súd môže do 48 hodín rozhodnú? o treste pre neho.

Napriek tomu, že v prípade starostu Žehne Andreja Lazora (SaS) lekár súhlasil s jeho vzatím do CPZ, pustili ho domov. Superrýchle konanie voei nemu neviedli. Polícia a prešovská okresná prokuratúra zva3/4ujú vinu jedna na druhú.

 

Policajti tvrdia, že o všetkom rozhodol prokurátor. Hovorca prokuratúry zas tvrdí, že prokurátor bol o postupe policajta iba informovaný. Policajt neposlal prokuratúre uznesenie o vznesení obvinenia a urobil tak až po dvoch mesiacoch. Za to bol potrestaný.

Nie to však nemení na fakte, že starostu navrhol obžalova?. Prokurátor sa s tým však nestotožnil a trestné stíhanie zastavil. Lebo sa vraj starosta priznal a doteraz nebol stíhaný.

O mladíkovi súd rozhodoval v sobotu veeer

V inom prípade však boli orgány einné v trestnom konaní nekompromisné. Dokazuje to prípad doteraz tiež netrestaného 24-roeného Michala Ž. z Mi3/4poša.

„Šli sme sa povozi? cez dedinu a spätným zrkadlom som narazil do oprotiidúceho auta. Neušiel som, zastavil som po desiatich metroch. Ani sa nikto nezranil. Nafúkal som, vzali ma do väzby. To bol štvrtok, v sobotu veeer o ôsmej som mal súd," povedal nám mladík.

Iný postup v starostovom prípade vníma ako divný: „Mne policajti povedali, že je nový zákon, a preto musia takto postupova?. Je to nespravodlivé. Mali ho odsúdi?, tak ako moa. Zákon má plati? pre každého. "

Lipšie: Musí by? jednotný postup

Podmieneené zastavenie trestného stíhania starostu Žehne, ktorý opitý havaroval a narazil do policajtov, považuje minister vnútra SR Daniel Lipšic za škandalózne.

„Informovali ma niektorí policajní funkcionári, že postup prokuratúry je niekedy nejednotný. Vo väešine prípadov 3/4udia pristihnutí šoférova? s alkoholom koneia v CPZ na nieko3/4ko dní. Superrýchle konanie má výrazne preventívny úeinok, eo je ve3/4mi dôležité. Ale sú, žia3/4, aj prokuratúry, ktoré konajú inak a nesúhlasia so zadržaním v takýchto prípadoch obvinených a trestne stíhaných osôb, riešia to na slobode a potom ešte prokurátor podmieneene zastaví trestné stíhanie." Považuje to za nejednotný postup.

„Je to absurdné, lebo ak platí rovnos? pred zákonom, musí by? každý v rovnakej situácii posudzovaný rovnako. Ei je starosta, ei je primátor alebo vysokopostavený úradník, vážený elovek alebo ktoko3/4vek iný. Musíme rokova? s generálnou prokuratúrou, aby vydala pokyn svojim podriadeným zložkám, aby postupovali vždy jednotne. Tam nie je absolútne žiadny dôvod, aby sa postupovalo rozdielne."

27. 2. 2012 Ingrid Timková sme.sk

 

Last modified onnedeľa, 05 jún 2016 13:32

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Prešov

Banner 468 x 60 px