Prihlásiť sa

Zastavili trestné stíhanie v prípade filmu Piussi

Trestné oznámenie podala bratislavská sudkyňa Helena Kožíková v júli 2012.

+ link filmu v článku len pre Vás: Zuzana Piussi Nemoc tretej moci Disease Of The Third Power 2011

 BRATISLAVA. Polícia zastavila trestné stíhanie v prípade filmu Nemoc tretej moci o pomeroch v justícii od filmárky Zuzany Piussi.

 Potvrdila to hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trenčíne Elena Antalová.

 "Poverený príslušník Policajného zboru trestné stíhanie zastavil, pretože tento skutok nie je trestným činom a nie je dôvod na postúpenie veci," povedala Antalová.

 Trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu porušenia dôvernosti ústneho prejavu podala bratislavská sudkyňa Helena Kožíková v júli 2012, polícia viedla trestné stíhanie od septembra.

 

Vo filme vedie Piussi a Kožíková rozhovor o sudkyni Marte Laukovej, ktorý je pravdepodobne zachytený skrytou kamerou.


Voči policajnému uzneseniu môže ešte sudkyňa podať sťažnosť, rozhodoval by o nej príslušný prokurátor. Aj keď Piussi nebola obvinená, proti vedeniu trestného stíhania sa postavilo viacero organizácií a osobností.  

V prípade odsúdenia za porušenie dôvernosti ústneho prejavu hrozí dvojročné väzenie.

https://www.youtube.com/watch?v=Dz8Modyrn4o 
alebo

www.korupcia.sk/images/sampledata/doklady/zuzana-piussi-nemoc-tretej-moci-disease-of-the-third-power-2011.mp4

www.korupcia.sk/images/sampledata/doklady/zuzana-piussi-nemoc-tretej-moci-disease-of-the-third-power-2011.flv

 

OLD 29. 10. 2012  | Veronika Prušová  

Filmárke hrozí väzenie, sudkyni sa nepáčil dokument

Tvár Heleny Kožíkovej sa v dokumente Zuzany Piussi vraj objavila bez jej súhlasu. Vystupovať na tlačovej besede sudkyni neprekážalo.

BRATISLAVA. Pred necelým rokom sa sudkyňa a v tom čase aj členka Súdnej rady Helena Kožíková rozhodla vystúpiť pred médiami.

Na decembrovej tlačovej besede obhajovala šéfa Najvyššieho súdu Štefana Harabina a s dvoma ďalšími kolegami hovorila, že fungovanie súdu je ohrozené.

V tom čase jej neprekážalo, že jej tvár snímali kamery. Mesiac predtým pritom za zverejnenie svojej tváre zažalovala Rozhlas a televíziu Slovenska. Za odvysielanie dokumentu Zuzany Piussi Nemoc tretej moci žiada odškodnenie 30-tisíc eur.

Kožíková vedela, že ju nakrúcam, tvrdí Piussi

Najnovšie podala pre dokument aj trestné oznámenie. Trenčianska policajná hovorkyňa Elena Antalová Hospodárskym novinám potvrdila, že od 12. septembra vedú stíhanie vo veci prečinu porušenia dôvernosti ústneho prejavu osobnej povahy.

Dokumentaristka podľa Kožíkovej nakrúcala tajne a rozhovor, ktorý sa týkal mŕtvej sudkyne Marty Laukovej, zverejnila bez jej súhlasu.

Piussi oponuje, že Kožíková vedela, že ju nakrúca. Hovorí, že žiadnu malú kameru nemá a tajne nikoho nenahráva. „Je to arogancia a zastrašovanie,“ reagovala na trestné oznámenie. Stanovisko sudkyne sa nám  nepodarilo získať.

„Polícia by mala trestné stíhanie ihneď zastaviť. V žiadnom prípade nemôže ísť o trestný čin,“ hovorí právnik spolupracujúci s Via Iuris Peter Wilfling. Pripomenul, že záznam rozhovoru so sudkyňou bol súčasťou filmového diela. Kožíková bola členkou Súdnej rady a rozhovor sa týkal záležitosti verejného záujmu, situácie v súdnictve a nie jej súkromného života.

Právnik: Sudkyňa neutrpela ujmu

„Zverejnením záznamu nebola sudkyni spôsobená vážna ujma na právach,“ myslí si Wilfling. Pripomenul, že členka rady významne ovplyvňovala dianie v súdnictve aj spoločnosti. „Z tohto dôvodu musí sudkyňa strpieť intenzívnejší záujem verejnosti aj médií.“

 Zmyslom zákona, ktorý hovorí, že bez súhlasu sudcu nemožno zverejňovať jeho tvár, je podľa Wilflinga chrániť ho v súvislosti s jeho rozsudkami, a to najmä v trestných veciach. Ak sa stane členom najvyššieho orgánu súdnictva, dobrovoľne vstupuje do verejného diania a vystavuje sa záujmu verejnosti i médií.

Zastal sa jej aj Schwarzenberg

Prípad filmárky Zuzany Piussi zaujal šéfa českej diplomacie Karla Schwarzenberga. „Nakrútila skvelý film,“ povedal. Ak bude zaň potrestaná, vrátime sa o 25 rokov naspäť, dodal.

O Piussi hovoril v pondelok na spoločnom rokovaní slovenskej a českej vlády. Naša strana to nepotvrdila.

Last modified onnedeľa, 05 jún 2016 13:32

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Banner 468 x 60 px

Prešov