Prihlásiť sa

Za kritiku mesta na Facebooku si vyslúžil trestné oznámenie

Za kritiku mesta na Facebooku si vyslúžil trestné oznámenie

 Podnikateľ je členom mestskej komisie v Snine. Na sociálnej sieti sa vyjadroval na adresu mesta a primátora.

 SNINA. Podnikateľ Viliam Kapráľ je ako neposlanec členom finančnej komisie mestského zastupiteľstva v Snine. Na sociálnej sieti sa vyjadroval na adresu mesta a primátora. Kritizoval najmä dodatky k zmluvám o dielo, ktorými mesto zvýši výdavky na europrojekty.
Primátor ani nik z mestského úradu mu na internete neoponovali.
Právnik mesta však podal trestné oznámenie.

Pred rokovaním mestského zastupiteľstva sa k predkladaným materiálom vyjadrovala aj finančná komisia, ktorej členom je ako neposlanec podnikateľ Viliam Kapráľ.

„Na komisii som vyjadril svoj názor na návrh prvej zmeny rozpočtu mesta. Vyjadroval som sa hlavne k dodatkom k zmluvám o dielo pri projektoch financovaných Európskou úniou, ktoré musí mesto neplánovane zaplatiť z vlastného rozpočtu. Doplatiť na projekt Domu pokojnej staroby 159-tisíc eur a na projekt kanalizácie 160-tisíc eur je podľa mňa priveľa. Už tam som vravel, že mesto malo pripraviť projekty a urobiť verejné obstarávania tak, aby sa takýmto dodatkom vyhlo. Návrh zmeny rozpočtu finančná komisia neodobrila,“ povedal.

Znepokojili ma aj nečakané informácie o zosuve mestskej skládky odpadu a ešte viac prekvapil návrh primátora skládku predať,“ dodal.

Príspevky na sociálnej sieti

Kapráľ sa vo svojich príspevkoch na sociálnej sieti kriticky vyjadruje k rôznym témam, ktoré sa týkajú života v Snine. Po zasadnutí komisie tam napísal príspevok s názvom „Prečo sa Snina nemení?“

V ňom uviedol výšku súm v dodatkoch aj to, že výber dodávateľa stavebných prác prebehol rokovacím konaním bez zverejnenia.

Spomenul aj dodatok k zmluve o obnove kaštieľa, ktorý Snina takisto financuje z eurofondov.

„Dokopy nás primátor a úrad pripravili o necelých 500-tisíc eur eur. Teraz a tu. Ako a za čo sa má Snina rozvíjať?“ uviedol v príspevku.

Reagovalo naň viacero diskutérov. Niektorí s ním nesúhlasili.

Kapráľ napísal, že ak by pre neho ako pre podnikateľa pracoval niekto, kto by pripravil investíciu tak, že bude potrebný dodatok 150- tisíc eur, tak by ho okamžite prepustil.

Dodatky spochybnil tým, že ich výšku mestu mohli určiť samotní zhotovitelia stavieb a mesto nezjednávalo najnižšiu cenu doplňujúcich stavebných prác.

Deň pred rokovaním poslancov vyzval na sociálnej sieti právnikov, právne kancelárie a študentov práva na predloženie ponuky na vypracovanie právnej analýzy vedúcej k podaniu trestného oznámenia v kauze sninskej skládky.

Policajné vyšetrovanie

„Do diskusie sa nepridal primátor ani nikto z mestského úradu. Dozvedel som sa, že vedúci právneho oddelenia Ján Paľovčík na mňa na polícii podal trestné oznámenie. Vraj sa týka mojich príspevkov na sociálnej  sieti, “ povedal Kapráľ.

Prešovský krajský policajný hovorca Daniel Džobanik potvrdil, že polícia prijala trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu ohovárania.

„Týkalo sa príspevkov zverejnených na internete,“ potvrdil.

Podľa hovorcu bolo trestné oznámenie podané za mesto a teda aj za primátora, keďže je jeho štatutárnym zástupcom.

Hovorkyňa mestského úradu v Snine Zuzana Krupa potvrdila, že mesto v zastúpení vedúcim právneho oddelenia  podalo podnet pre podozrenie zo spáchania trestného činu ohovárania.

„Mesto Snina počas vyšetrovania nebude poskytovať žiadne ďalšie informácie tretím osobám,“ reagovala na naše otázky.

Podnikateľ: Kritizoval som komunálneho politika

„Myslím si, že ohovárať možno len konkrétnych ľudí, nie úrad a ani mesto, ktoré majú slúžiť občanom. Moje príspevky sa netýkali súkromného života primátora ani konkrétnych úradníkov. Primátora si zvolili občania, mal by dokázať rešpektovať aj verejnú kontrolu a zniesť aj kritiku z ich strany,“ myslí si Kapráľ.

„Ak som sa dotkol priamo osoby Štefana Milovčíka, tak si myslím, že mal ísť podať trestné oznámenie sám za seba a nie posielať na políciu zamestnanca mestského úradu,“ dodal.

„Ja som na sociálnej sieti prezentoval názory ako na zasadnutí komisie. Ak by bolo v meste fórum, kde by mohli občania pravidelne vyjadriť svoje názory a diskutovať o nich aj s primátorom, tak by som sa na ňom vyjadril.  Jediné miesto na širšiu diskusiu je v Snine podľa mňa len na sociálnej sieti,“ zdôraznil.

Primátor: Mesto nemusí vracať ani euro

Hovorkyne mestského úradu sme sa opýtali, prečo primátor nediskutuje s občanmi na sociálnej sieti, a aj to, kedy bolo v meste verejné zhromaždenie občanov.

Primátora Milovčík uviedol len toľko, že mesto za europrojekty nemusí vracať ani jedno euro.

 

Odborník: Trestné oznámenie je istou formou zastrašovania

Podľa Ivana Rončáka z Transparency International Slovensko sú sociálne siete verejný priestor ako každý iný. To, čo tam odznie, je  také isté, ako keby to niekto napísal do novín alebo vyhlásil v rozhlase.

Platia teda tie isté zásady ako v komunikácii na verejnosti. To sa týka  spôsobu kritiky primátora, poslancov a aj ich reakcia na ňu by mala byť  rovnaká ako na inom verejnom fóre.

Podľa Rončáka je podanie trestného oznámenia istou formou zastrašovania. Hovorí, že ak by si boli dotknutí istí a cítili by aj nemajetkovú ujmu, tak by skôr iniciovali občiansko- právne konanie. V ňom by sa mohli brániť. Lenže museli by sa do neho  aj aktívne zapojiť.

Podaním trestného oznámenia vyzvali, aby konala polícia.

Anna Kornajová

 

 Korupcia.sk odkazuje: Nebojte sa písať a zastrašovať ľuďmi ktorých platíme z našich daní ! Zverejnite všetko, čo je korupčné ! Aby sme vedeli kto sú ... Last modified onnedeľa, 05 jún 2016 13:32

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Banner 468 x 60 px

Prešov