Prihlásiť sa

Čaplovičova verzia o drahých kvetoch má trhliny, v škole si ich nevšimli

Čaplovičova verzia o drahých kvetoch má trhliny, v škole si ich nevšimli

 

Záhradnícka škola v Piešťanoch nemá doklady o kvetinovom dare od ministra Dušana Čaploviča. Riaditeľke obdarovanej školy nesedia dátumy. Jej zástupkyňa o dodaných kvetoch nič nevie.

 BRATISLAVA. Kde skončili kvety za 3-­tisíc eur nakúpené ministrom školstva Dušanom Čaplovičom?

 Nezistil to vládny audit a nevie to vysvetliť ani škola, ktorá ich údajne dostala ako dar.

 Faktúru za nákup kvetov z decembra minulého roku Čapovič obhajoval tým, že išlo o dar pre Strednú odbornú školu záhradnícku v Piešťanoch. Kvety mala škola využiť na výučbu a prípravu národnej súťaže vo viazaní a aranžovaní kytíc.

 

Ekonomické záležitosti má v škole na starosti zástupkyňa riaditeľky Ivana Langová. O dare však nič nevie.

 „Na otázky týkajúce sa daru z ministerstva školstva nemôžem odpovedať, pretože o ňom nemám žiadne informácie,“ povedala v stredu pre SME. Či by si nevšimla dodávku kvetov v takej hodnote, nechcela špekulovať. 

 Smútočný veniec?

Kytice

Kauza kvety

faktúru za kvety ministerstvo zaplatilo v decembri 2012, 

tovar opísali ako smútočný veniec a žardiniéry, v skutočnosti vraj išlo o rezané kvety a iný materiál, 

časť z nich mala byť použitá v súťaži Victoria Regia, tá však bola ešte v septembri. 

Riaditeľka Eva Stručková dodanie kvetov potvrdila. Tak ako minister tvrdí, že boli využité na „vyučovací proces a na prípravu národnej súťaže vo viazaní a aranžovaní kvetov Victoria Regia“.

 Išlo podľa nej o rezané kvety a doplnkový aranžérsky materiál.

 

Zoznam vám nemôžem poskytnúť, lebo ho už nemám k dispozícii,“ dodala Stručková. Zároveň redakciu srdečne pozvala na ďalší ročník súťaže, ktorý bude v septembri.

 Podujatie bolo v septembri aj vlani. Prečo boli kvety faktúrové až koncom decembra, riaditeľka nevedela povedať. Nevysvetlila ani, prečo bol dar na faktúre označený ako „smútočný veniec a žardiniéry zo živých kvetov“.

 

Ďalšia faktúra

Kvetinárstvu Orchidea, ktoré bolo dodávateľom tovaru, pritom škola zaplatila ďalších 1480 eur. Faktúra je zverejnená na jej internetovej stránke. Vystavená bola 30. septembra, teda týždeň po spomínanej súťaži.

 Pochybný dar bol len časťou zmluvy ministerstva školstva s kvetinárstvom Orchidea spolu takmer na 10­-tisíc eur.

 Konateľ firmy Michal Haut v marci pre SME povedal, že na podrobnosti zákazky si už nespomína. Tvrdil, že kvety dodávali priamo kancelárii ministra. „Bol to bežný kvetinový servis. Žardiniéry na prijatia, vence, kytice a podobne.“

 

Audit Ministerstva financií vyhodnotil Čaplovičove kvetinové dary ako vysoko závažné porušenie finančnej disciplíny. Potrestaný za to nebol nikto. Rezort školstva to uzavrel ako neúmyselné pochybenie technického charakteru.

 

 Musí byť ponižujúce klamať pre takú malichernosť ako sú kvety pre školy, píše Lukáš Fila

 

Ďakovné listy

Kontrolóri konštatovali, že ministerstvo prevzatý tovar nevydokladovalo žiadnym dodacím listom. Ukázalo len zoznam materiálu, pričom jeho prevzatie „nebolo potvrdené uvedenou školou“. Ako potvrdenie ministerstvo predložilo ďakovný list riaditeľky školy.

 Podobne sa skončila aj kontrola ďalšieho kvetinového daru v hodnote 2 500 eur pre Strednú záhradnícku školu v Malinove.

Listy týchto škôl poskytol rezort školstva redakcii na základe infozákona. Oba sú z januára tohto roka.

 Stručková v liste úprimne ďakuje za podporu a pomoc „v ktorú sme ani nedúfali“. Škola z Malinova „poďakovanie za vašu štedrosť“ neadresovala ministerstvu, ale priamo kvetinárstvu. Orchidea list potom posunula Čaplovičovi.

sme.sk Matúš Burčík

 

Last modified onnedeľa, 05 jún 2016 13:31

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Prešov

Banner 468 x 60 px