Logo
Print this page

WikiLeaks: Korupcia je jedným z pilierov Afganistanu

Korupcia v Afganistane patrí k základom štátu. Toto "verejné tajomstvo" potvrdzujú najnovšie dokumenty zverejnené stránkou WikiLeaks.

Že korupcia v Afganistane je bežná vo vládnych kruhoch, je známe, ale samotný rozsah úplatkárstva, vydierania a sprenevery šokoval aj diplomatov USA v Kábule. Americké veľvyslanectvo poslalo vlani v januári do Washingtonu depešu, podľa ktorej len jediný afganský minister nie je podozrivý z korupcie a rodinkárstva.


Nemenovaný predstaviteľ afganskej vlády udiveným diplomatom vysvetlil "štvorstupňový model" korupcie pri amerických rozvojových projektoch: Úplatky sa berú pri výberovom konaní, uzatvorení zmluvy, v priebehu realizácie projektu a jeho slávnostnom zavŕšení.

Čistý nie je ani prezident Hámid Karzaj, ktorý osobne omilostil päť pohraničných policajtov, prichytených s viac než 100 kilogramami heroínu, pretože do prípadu bol zapletený aj syn jeho vplyvného podporovateľa. Karzaj mal tiež omilostiť odsúdených väzňov a drogových dílerov a nariadiť ich opätovné začlenenie do vojenskej služby.

Podľa dôvernej diplomatickej depeše z konca roka 2009 sa mal úradujúci guvernér provincie Chóst sťažovať, že nemôže ďalej vykonávať svoju funkciu, pretože mu chýba 200.000-300.000 dolárov na úplatky.

Ďalší príklad je z ministerstva dopravy, ktoré ročne vyberie 200 miliónov dolárov na daniach za nákladné autá, ale len 30 miliónov zostane štátu.

Spory o peniaze pre Afganistan však boli aj medzi západnými spojencami. Časopis Spiegel na internete uviedol, že nemecká vláda poukázala vlani 50 miliónov eur nadačnému fondu Afganskej národnej armády (ANA). Peniaze boli určené na zvýšenie bojaschopnosti ANA. Väčšinu daru si však chceli ponechať Američania, čo vyplýva z depeše vtedajšieho nemeckého veľvyslanca NATO v Bruseli Ulricha Brandenburga svojmu americkému partnerovi Ivovi Daalderovi. Táto správa vyvolala v Nemecku rozhorčenie.

V Afganistane podľa dokumentov na WikiLeaks nemajú radi ani britských vojakov. Tamojšej vláde sa nepáči ich správanie plné "šokujúceho opovrhnutia". Guvernér provincie Helmand priamo viceprezidentovi USA Joeovi Bidenovi povedal, proti Britom nič nemá, "ale mali by vyjsť zo svojich táborov a byť ústretoví k ľuďom".

Zdroj: TASR
Last modified onnedeľa, 05 jún 2016 13:32
Copyright © 2016 Korupcia. Všetky práva vyhradené