Logo
Print this page

Psychopati medzi nami: politici, lekári riaditeľia i sudcovia. Chcú moc i obdiv


S psychopatom ste sa možno už stretli. 
Ak ste mali šťastie, ani ste si to nevšimli. Ak smolu, spamätávajú sa z toho dodnes. Ľudia bez svedomia, emócií, s abnormálnym sústredením na seba samého. Ľudia bez priateľov, fungujúci rodiny.
 
Predátori, ktorých jediným cieľom je moc a zneužívanie ľudí je hlavný prostriedok k tomuto cieľu.

Typické vlastnosti psychopata
Povrchné šarm, výrečnosť, umenie okúzliť
Mimoriadna egocentrizmus, egocentrizmus
Schopnosť manipulácia, zdatní klamári
Impulzivita, neschopnosť ovládať sa
potreba vzrušenia
nedostatok empatie
Absencia výčitiek a pocitu viny
promiskuita
Nezodpovednosť a nespoľahlivosť
Psychopatie rozhodne nepatrí medzi okrajovou diagnózu. Presné čísla síce nie sú známe, ale odhaduje sa, že len v Českej republike je to niekoľko tisíc ľudí. Tí neúspešní sedí v kriminále. Tí úspešní vo vysokých funkciách.
"Psychopati doslova žijú z možnosti vládnuť, ovládať a kontrolovať. Preto je nájdeme vo všetkých profesiách, ktoré tieto potreby môžu hojne uspokojovať. Ide teda nielen o manažérov a politiky, ale pre niekoho prekvapivo i policajtov, sudcov, ale tiež učiteľa, lekára alebo psychológov., "Menuje klinicky psychológ z Psychiatrickej kliniky 1. LF UK Radek Ptáček. Psychopatov ale rozhodne nespoznáte na prvý pohľad. Sprvu sa totiž zdajú byť šarmantný, očarujúce. Až neskôr zistíte, že tieto svoje naučené vlastnosti uplatňujú len voči tým, ktorí sa im na ceste nahor hodí.
Psychopata prezradí aj EEG
Termín psychopat sa v spoločnosti užíva pomerne často, veľakrát ale v nesprávnej súvislosti, skôr ako urážka. Psychopati sú ale oveľa viac než arogantný šéfovia, či drzí úradníci. Ich "choroba" dokladajú aj špecifické zmeny vo funkcii a štruktúre mozgu. Lekári pomocou EEG vie odhaliť absenciu emócií i ľútosti. Rovnako tak mimoriadnu egocentrizmus, vysoko prehnaný pocit svoje vlastné hodnoty. Vďaka aktivite či pasivite konkrétnych mozgových častí na rôzne podnety, je tak možné psychopata presne diagnostikovať.
Jeden z najväčších svetových odborníkov na psychopatii Robert D. Hare píše vo svojej knihe Bez svedomie, že psychopati nepoznajú pocit viny, netrápi je žiadne výčitky, nedokážu sa vcítiť do emócií druhých. Označuje ich za androidov, ktorým je ľahostajné aj utrpenie vlastné rodiny.
"Ak udržiavajú vzťahy so svojimi partnermi alebo deťmi, je to preto, že členmi rodiny považujú za svoj majetok zrovna tak, ako napríklad prehrávač alebo auto," píše Hare.
A podobne psychopati pristupujú aj k priateľstvu. "Zdanlivá priateľstva sú zvyčajne udržiavaná len na princípe moci. To napríklad znamená, že keď sa bojím svojho šéfa, tak sa budem tváriť, že som jeho najlepší kamarát, ale za jeho chrbtom ho budem ohovárať, aký je to psychopat, "opisuje správanie psychopatov Ptáček.
Vládnem, teda som
Psychopati svoje zákerné hry nehrajú z nejakého rozmaru. Všetko ich počínanie vedie k jedinému cieľu: k ďalšie a ďalšie moci.
Ako spoznať psychopata
Zlosť, bezmocnosť, zlý muž
"Psychopati žijú z moci. Tá je prostriedkom i cieľom. Je to jediné, čo ich ženie ďalej. Nič ich neuspokojí, nič im nie je dosť, "opisuje ich hnací motor klinický psychológ.
Posadnutosť mocou vedie často ku kumulácii funkcií. Najmä u vyššie postavených psychopatov. Majú ich mnohokrát toľko, že je fyzicky nemožné ich zvládať.
"Nikto proti takejto kumulácii nič nepovie, aj keď je to kontraproduktívne, jednoducho preto, že sa ho všetci boja," dodáva Ptáček. Vysoko postavení psychopati zvyčajne vie skvele balansovať na hrane zákona. Dbajú na to, aby nekonali protiprávne, čo im ale nebráni porušovať morálne pravidlá. Psychopati zvyčajne nemávajú žiadny koníček. Na takéto "zbytočnosti" nemajú čas. Najväčším záujmom je ovládanie druhých skrze získanú moc. "Majú silnú potrebu byť vidieť a obdivovaný. Dnes a denne vidíme rad "odborníkov" v médiách, ktorí žijú len z toho, aby boli vidieť, "dopĺňa Ptáček.
Nohy na ramená
Ak vám vyššie spomínaný opis presne sadne na vášho šéfa, začnite si hľadať novú prácu. Bez preháňania. Podľa odborníkov nie je schodná cesta, ako vedľa psychopata v pokoji žiť. Šanca, že si jeho psychopatických sklonov všimne ešte niekto nad ním, tiež nie je moc vysoká. Psychopati totiž dokážu oklamať aj trénované psychológmi, nieto nič netušiaceho laika.
"Ústupky a zmierlivé správanie bude psychopat brať vždy ako slabosť, ktorú zdatne využije proti vám vo chvíli, keď to budete najmenej čakať. Vo chvíli, keď to nejde a vy s ním musíte vstúpiť do kontaktu, nenechajte sa ukolísať psychopatickým šarmom a dajte najavo, že psychopatické triky na vás neplatí, "varuje Ptáček s tým, že najlepšie je utekať najrýchlejšie, čo to ide.
"S psychopatom v úlohe nadriadeného veľa nekúpite. Mám s tým vlastné skúsenosti. Vyjednávanie, ústretovosť, pracovitosť, nič také psychopat neocení. Musíte podliezať, báť sa, pretvarovať sa, byť s ním naoko kamarát, inak sa vám zle podarí, "dodáva psychológ.
Autori: MF DNES
Copyright © 2016 Korupcia. Všetky práva vyhradené